Techniczne wskazówki – niezbędne przy tworzeniu druków wielkoformatowych

Imponujące banery wielkoformatowe mają jedną wspólną cechę: oszałamiającą grafikę która pozwala im się wyróżniać na wystawach czy targach. Takie grafiki są możliwe dzięki drukarniom wielkoformatowym, które mogą tworzyć grafiki na praktycznie każdym materiale.

Niezależnie od tego, czy projektujesz grafikę na stojak banerowy, ekspozycję tkanin, czy sztywny wiszący druk banerów, grafika na targach wielkoformatowych jest unikalną kwestią. Typowe zasady i wytyczne dotyczące projektowania standardowej grafiki niekoniecznie mają zastosowanie podczas przygotowywania plików do druku wielkoformatowego, o czym musi pamiętać każda drukarnia banerów.

Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać najlepszy możliwy wynik dla wielkoformatowego projektu graficznego.

Programy do projektowania

Skorzystaj z trzech głównych produktów Adobe używanych do projektowania grafiki wielkoformatowej. One pozwolą Ci tworzyć obrazy wektorowe, które można powiększać bez utraty przejrzystości. Możesz także włączyć obrazy rastrowe z Photoshopa. Pliki utworzone w programie Adobe są zazwyczaj mniejsze niż pliki utworzone w programie Photoshop. Mniejsze pliki są łatwiejsze do przesyłania i drukowania w trakcie procesu projektowania, dzięki czemu ten program jest idealny do układania i tworzenia grafiki na dużą skalę.

Photoshop

Photoshop jest ściśle oparty na rastrze i używany głównie do edycji zdjęć / obrazów. Ponieważ obrazy składają się z pikseli, grafika rastrowa zmniejsza się bez utraty jakości, ale powiększenie powoduje piksele. orzystając z programu Photoshop, upewnij się, że obrazy są wystarczająco wysokiej rozdzielczości, aby zmieścić się w dużej przestrzeni drukowania. Jeśli tworzysz elementy projektu, takie jak kształty lub bloki kolorów, Adobe jest najlepszy na wydruki wielkoformatowe.

InDesign

Jeśli Twój projektant często tworzy broszury dla Twojej firmy, prawdopodobnie korzysta z InDesign, programu najlepiej nadającego się do tworzenia układu strony do drukowania. Z ograniczeniami dotyczącymi skali strony nie zaleca się tego jednak do drukowania wielkoformatowego. Zamiast tego użyj programu Illustrator, który zapewnia te same opcje dla bardziej precyzyjnego formatowania.

Przygotowanie pliku do druku wielkoformatowego

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby przygotować pliki do drukarki.

Najlepszy typ pliku: pliki wektorowe (.EPS)

Pliki wektorowe, które są produkowane przy użyciu programu Adobe, są najlepszym formatem do wykorzystania na dużą skalę grafiki. Plik wektorowy EPS działa na matematycznych zasadach skali i jest całkowicie niezależny od rozdzielczości. Z tego powodu można go znacznie zwiększyć, zachowując jego oryginalną wyrazistość.

Jeśli weźmiesz się za skalowanie obrazów nie-wektorowych, takich jak TIFF lub JPEG w programie Adobe dostosowując je do ogromnych rozmiarów, będą one prawdopodobnie bardzo:

  • rozmyte
  • pikselowane
  • zniekształcone

Z tego powodu preferowane są pliki wektorowe.

Jeśli jednak czujesz, że kompletnie się na tym nie znasz i wolisz to wszystko przekazać specjalistom, powinno Cię zainteresować to co znajdziesz na stronie https://www.eye-design.net.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com