Tango: o butach do tańca słów kilka

Buty tango nie są nawykiem, ale narzędziem, dzięki któremu możemy kontrolować w czasie tańca aspekt równowagi naszego ciała, postawy, ruchów. To właśnie dlatego każda szkoła organizująca kurs tanga podkreśla iż buty do tango powinny być idealnie dopasowane!

Aby nie spowodować obrażeń i / lub pęcherzy, but powinien być miękki i miarowy, zarówno jeśli chodzi o szerokość jak i długość. Musi też być z naturalnego materiału (skóra, zamsz) i / lub oddychający (taki jak tkanina, satyna, dżins, sztruks).

Ogólnie rzecz biorąc, profesjonalne buty do tango są ręcznie robione i dlatego zaleca się, zwłaszcza na początku, wypróbowanie kilku modeli i marek, aby znaleźć obuwie, które lepiej pasuje do naturalnego kształtu stopy. Dla tancerzy wskazane jest zwrócenie szczególnej uwagi na odpowiednią szerokość, a także wybór modeli z kilkoma centymetrami zapasu w okolicach pięty. Dla tancerek zalecane jest wybrać model z miękką wyściełaną podeszwą wewnętrzną i zwrócić uwagę na wygodę pasków na kostce (w razie potrzeby poproś o wywiercenie dodatkowej dziurki w pasku w celu dopasowania do własnych potrzeb), a także nie przesadzaj z wysokością obcasa (najlepiej od 4 cm do 9 cm).

Estetyka to nie wszystko

Buty mogą wydawać się początkującym inwestycją początkową o niewielkim znaczeniu. Wszyscy tancerze wiedzą jednak, że dobra para butów może ułatwić życie i wygodę. Idealny but i łatwiejsza konserwacja to podstawa, dzięki której skóra nie będzie cierpieć w czasie tańca, jak również sam taniec będzie lepszy. Tylko dbając o bezpieczeństwo, nauczysz się być świadomym swoich potrzeb i możesz później zdecydować się na więcej bardziej wymyślnych modeli, które nadal i zawsze zapewniają komfort stopy.

Dla tancerzy zalecane są buty zamknięte i mogą być wykonane ze skóry oraz sznurowane. Dla tancerek istnieje wiele różnych modeli otwartych i zamkniętych. Zamknięty but zapewnia lepszą ochronę palców, co jest szczególnie istotne podczas początkowego podejścia do lekcji tanga, kiedy będziesz musiała bardziej pilnować kroków. Większość wybiera bardziej przyciągające wzrok sandały z paskami. Zaletą buta otwartego jest to, że podeszwa stopy nie jest wciskana w but i można czuć się bardziej swobodnie jeśli chodzi o tak zwane „odczuwanie podłogi”. Z drugiej strony konieczne jest upewnienie się, że paski nie utrudniają cyrkulacji lub że szwy nie przynoszą dodatkowych kłopotów.

Podeszwa: skóra vs guma

Wybór będzie z pewnością zależał od rodzaju podłogi, na której będziesz tańczyć. Na początek skórzana podeszwa jest tą, która gwarantuje dla mniej doświadczonych osób większą płynność ruchów. W szczególności ułatwia wykonanie podstawowych ruchów w każdych warunkach podłogowych (płytki, powierzchnie zewnętrzne, linoleum i parkiet).

Absolutnie unikaj butów ze zwykłą podeszwą gumową, ponieważ nie pozwalają na obracanie się podczas tańca. Normalne „codzienne” buty nie nadają się do tanga. Natomiast podeszwa wykonana z twardej gumy jest stosowana na szczególnie śliskich podłożach, takich jak marmur, podłogi z twardego drewna i ceramika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com