Wiele centrów realizacji łańcucha dostaw w ekomersie spędza większość czasu na wdrażaniu reaktywnych taktyk, nie zastanawiając się nigdy nad strategią tego, co próbują osiągnąć. Pojęcia taktyka i strategia są często mylone i niepoprawnie stosowane zamiennie, przez co współpraca z hurtowniami może ucierpieć.
Strategia określa długoterminowe cele organizacji spełniającej cele biznesowe i sposób, w jaki je osiągniesz. Najbardziej skuteczne strategie realizacji są zintegrowane lub zsynchronizowane z ogólnymi planami biznesowymi i celami firmy.
Taktyka to bardziej konkretne działania obejmujące:
- ocenę problemu,
- opracowanie opcji,
- rozsądną decyzję o kontynuacji.
Następnie podejmuje się decyzje taktyczne, opracowując plany i zadania projektu, stosując odpowiednie najlepsze praktyki, identyfikując zasoby potrzebne do osiągnięcia końcowego rezultatu strategii i rozpoczynając inicjatywy do wdrożenia.
Krótko mówiąc, strategie to cel, do którego próbujesz dotrzeć. Taktyka to działania, które musisz wykonać, aby się tam dostać. Żadne dwie firmy nie będą miały takich samych strategii i taktyk. Zalecamy przeprowadzenie strategicznej oceny łańcucha dostaw, a następnie zidentyfikowanie taktyki dostosowanej do celów biznesowych.
Ocena łańcucha dostaw i realizacji
Definiowanie strategii rozpoczyna się od oceny łańcucha dostaw i centrum realizacji firmy. Ocena ta powinna obejmować audyt lub ocenę operacji magazynowych, które pomogą ci ustalić, czy operacja magazynowa jest tak wydajna, jak to możliwe. Weź pod uwagę ilościowe i jakościowe aspekty operacji, procesów i systemów magazynowych.
Najpierw oceń procesy i koszty swojego centrum, a następnie odpowiedz na następujące pytania:
– Jak możesz wydawać mniej na siłę roboczą w swoim magazynie, aby otrzymywać produkty i realizować zamówienia?
-Jak możesz wysłać do klienta w jak najkrótszym czasie i kosztach?
-Jak można poprawić kontrolę zapasów, aby wyeliminować zamówienia z powrotem do magazynu lub okresy tymczasowego braku możliwości znalezienia produktu i zmniejszenia się?
-Jak zwiększyć pojemność istniejącej przestrzeni do przechowywania produktu?
Te pytania dotyczą uniwersalnych wyzwań, niezależnie od wielkości dystrybucji lub magazynu lub obsługiwanych branż.
Łańcuch dostaw i wyzwania każdej firmy są różne, więc strategie nie są jedną uniwersalną grą. Oto przykład głównych strategii, które można łączyć z wielokanałowym ecommerce, hurtownikami i dystrybutorami. Tylko właściwa ocena i dostosowanie do celów Twojej firmy sprawiają, że jest to strategia dla Ciebie.
Zwiększ efektywność łańcucha dostaw przychodzących
Niezależnie od tego, czy prowadzisz sprzedaż detaliczną z kanałami wielokanałowymi, czy działasz w branży e-commerce zajmującej się wyłącznie grą, otrzymywanie produktów i materiałów przychodzących na czas i zgodnie z zamówieniem jest ważną inicjatywą wielu firm. Twoim celem powinno być otrzymanie produktu, aby mógł on przepłynąć, aby odłożyć lub zostać zadokowany w celu realizacji zamówień.