Szybkozłączki pneumatyczne – jak ważną pełnią rolę w układzie pneumatycznym?

Szybkozłącza pneumatyczne są niewątpliwie ważnym elementem układu pneumatycznego. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie wykorzystywane jest sprężone powietrze. Warto więc na ich temat dowiedzieć się więcej, a ponadto poznać zalety ich stosowania.

Jaką rolę pełnią szybkozłącza pneumatyczne?

Szybkozłączki pneumatyczne są niewątpliwie ważnym elementem każdego układu pneumatycznego i to zarówno prostego, jak i rozbudowanego. Choć są niepozorne, to ich stosowanie jest niezbędne do ukierunkowania przepływu sprężonego powietrza od kompresora przez przewody aż do odbiornika. Tutaj trzeba wiedzieć, że odbiornikiem może być każde urządzenie, np. wiertarka pneumatyczna, która zasilana jest czystym medium. Jednocześnie trzeba pamiętać, że szybkozłączka pneumatyczna pozwala na połączenie ze sobą przewodów, kompresora, siłowników, a także innych urządzeń czy narzędzi, które wykorzystują sprężone powietrze.

Szybkozłączka pneumatyczna ma zapobiegać również wyciekom medium, które jest drogie. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że wypływ sprężonego powietrza mógłby spowodować przestoje w pracy i zwiększyć jej koszty. Ponadto należy jeszcze zdawać sobie sprawę, że szybkozłączki pneumatyczne można wykorzystywać w różnych banżach, nawet tych, które potencjalnie uważane są za niebezpieczne. Dzięki szybkozłączkom nie trzeba obawiać się, że medium wypłynie, co mogłoby wiązać się np. z większym ryzykiem wybuchu. Szybkozłączki dostępne są w wielu wariantach. Najtańsza, ale też najmniej praktyczna jest szybkozłączka do powietrza z tworzywa sztucznego, która nie nadaje się do pracy w trudnych warunkach. Zdecydowanie lepszym wyborem jest szybkozłącze do powietrza z mosiądzu bądź z mosiądzu niklowanego. W tym drugim przypadku zastosowano właśnie powłokę niklowaną, która jeszcze bardziej zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdzą się także tam, gdzie występują drgania. Wszędzie tam, gdzie medium jest szczególnie wymagające i należy przestrzegać wyjątkowo restrykcyjnych norm jakościowych zastosowanie ma szybkozłaczka powietrza ze stali szlachetnej. Takie szybkozłączki pneumatyczne można stosować choćby w przemyśle farmaceutycznym czy medycznym. Rzeczywiście zapewniają największy poziom bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, ze najbezpieczniejsze szybkozłączki posiadają uszczelnienie NBR. Parametrem, który różnicuje szybkozłączki jest wartość średniego przepływu nominalnego i tutaj można pokusić się o stwierdzenie, że im większa wartość takiego przepływu, tym większa średnica szybkozłączy pneumatycznych.

Szybkozłącza pneumatyczne rodzaje w podstawowych i złożonych układach pneumatycznych

Wyróżniamy różne typy szybkozłączek pneumatycznych. Można tutaj dokonać podziału biorąc pod uwagę ich zastosowanie czy konstrukcję. Można zdecydować się na szybkozłączkę pneumatyczną pod wąż, która przystosowana jest do połączenia z uniwersalnymi wężami pneumatycznymi. Jest ona niezwykle często wykorzystywana. Można także zdecydować się na szybkozłączkę do sprężonego powietrza z gwintem wewnętrznym czy też zewnętrznym oraz szybkozłącze do powietrza z gwintem pod przewód kalibrowany.

Poszczególne modele mogą różnić się średnicą gwintu. Trzeba też wiedzieć, że ważnym elementem szybkozłącza pneumatycznego jest króciec, który rzeczywiście odpowiada za przepływ medium. Króciec to nic innego jak końcówka szybkozłączki pneumatycznej i musi być on dostosowany do średnicy przewodu, który mamy zamiar podłączyć do danego układu. Musimy również wyróżnić szybkozłączkę pneumatyczną do kompresora. Pozwala ona na podłączenie przewodów do kompresora, w którym dochodzi do sprężania powietrza niezbędnego do pracy całego układu.

Wyróżniamy też szybkozłączki wtykowe i wkręcane, a nawet zawory kulowe. Szybkozłączki pneumatyczne można także podzielić, biorąc pod uwagę liczbę wlotów oraz wylotów. Do podłączenia przewodu z kompresorem bądź odbiornikiem wykorzystuje się złacza proste, które posiadają jeden wlot i jeden wylot. Do rozprowadzania powietrza można zastosować trójniki Y lub T. Wyposażone są one w jeden wlot i dwa wyloty. Dostępne są także czwórniki X wyposażone w dwa wloty oraz dwa osobne wyloty. Dzięki temu, że tych szybkozłączek jest tak wiele można swobodnie projektować zaawansowane technologicznie i strukturalnie układy pneumatyczne.

Czyszczenie elewacji budynków – dlaczego warto o to zadbać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com