Szybka pożyczka a kredyt w banku — podstawowe różnice

Trzeba przyznać, że pożyczki pozabankowe stanowią dzisiaj ogromną konkurencję dla tradycyjnych kredytów gotówkowych. Wszystko dlatego, że dostęp do tego rodzaju zobowiązań finansowych ma znacznie większa grupa potencjalnych klientów, pożyczki bierze się łatwo, przy minimum formalności, szybko i bez konieczności wychodzenia z domu. Poznaj najważniejsze różnice między kredytami w bankach a pożyczkami od instytucji pozabankowych i wybierz zobowiązanie „szyte na miarę” Twoich indywidualnych potrzeb.

Kredyt gotówkowy — krótka charakterystyka

Kredyt gotówkowy to zobowiązanie, które jest udzielane przez instytucje bankowe. Decyzja pozytywna w jego zakresie wydawana jest przez analityków tylko wtedy, kiedy potencjalny kredytobiorca wykazuje optymalną zdolność kredytową. Banki udzielają kredytów tylko w pełni wiarygodnym oraz wypłacalnym klientom, a ich kompletna weryfikacja ma minimalizować ryzyko kredytowe.

Kredyt gotówkowy otrzymują klienci, którzy generują wystarczające dochody, mają stabilne zatrudnienie oraz wykazują pozytywną historię kredytową. Dłużnicy z przeterminowanymi płatnościami czy opóźnieniami w regulowaniu należności oraz osoby, na których ciąży egzekucja komornicza, nie mają szans na współpracę z bankiem.

Sama istota zobowiązania kredytowego jest prosta. Kredytobiorca otrzymuje środki finansowe o preferowanej wartości, ale musi je oddać z nawiązką. Zobowiązania kredytowe są oprocentowane, nakładana jest również marża dla banku, a każda miesięczna rata składa się z części kapitałowej oraz odsetkowej. Sam produkt kredytowy jest dla instytucji bankowych formą zarobku, dlatego każde zobowiązanie tego rodzaju wiąże się z kosztami, jakie musi ponieść kredytobiorca. Oferty instytucji bankowych znacznie się od siebie różnią, dlatego zawsze warto porównać najpierw kilka konkurencyjnych propozycji, aby wybrać kredyt bankowy wedle własnych preferencji i możliwości spłaty.

Czym charakteryzuje się pozabankowa pożyczka ratalna?

Istota pożyczki pozabankowej jest zbliżona do tej, jaką charakteryzuje się kredyt bankowy. Firma pożyczkowa przekazuje klientowi środki o konkretnej wartości, które ten musi spłacić z naliczonym oprocentowaniem. Regulowanie należności odbywa się w miesięcznych ratach, natomiast warto zauważyć, że przeciętna pożyczka ratalna online może być zaciągnięta na znacznie niższą wartość, niż kredyt gotówkowy oraz krótszy okres spłaty. Najczęściej jest to nie więcej, niż 10 tysięcy złotych, a współpraca z firmą pożyczkową następuje przez maksymalnie kolejnych 12 miesięcy.

Najważniejsza różnica pomiędzy pożyczką pozabankową a kredytem udzielanym przez bank widoczna jest w ramach weryfikacji klienta. W przypadku zobowiązań od firm pożyczkowych finansowe wsparcie nierzadko udzielane jest jedynie na sam dowód. Instytucje pozabankowe nie zawsze sprawdzają raport BIK, nie żądają też zaświadczeń o zarobkach i zatrudnieniu ani nie analizują wpływów na koncie klienta. Dzięki temu o szybką pożyczkę może starać się również dłużnik czy osoba bezrobotna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com