Szukasz pracowników? Zadbaj o opiekę medyczną, a Twoja oferta będzie ciekawsza!

Młoda uśmiechnięta pani doktor.

Benefity pozapłacowe to – obok wynagrodzenia, rodzaju umowy czy ogólnych warunków pracy – jeden z elementów, które mogą przesądzić o tym, czy oferta Twojej firmy będzie atrakcyjna dla kandydatów na pracowników. Prywatna opieka medyczna jest bowiem coraz bardziej pożądanym benefitem pozapłacowym. Dowiedz się, dlaczego warto ją proponować.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie mogą być benefity pozapłacowe,
  • dlaczego prywatna opieka medyczna dla pracowników opłaca się pracodawcy.

Benefity pozapłacowe to różnego rodzaju świadczenia i przychody, które pracodawca oferuje pracownikom poza zasadniczym wynagrodzeniem. Nie muszą mieć one formy finansowej – czasami są to określone świadczenia, usługi czy dobra materialne. Niektóre z nich są obowiązkowe, co wynika np. z przepisów prawa pracy. Inne pracodawca może oferować pracownikom dodatkowo i dzięki temu zwiększać atrakcyjność swoich ofert pracy, budować zespół lojalnych, zadowolonych pracowników oraz tworzyć wizerunek firmy zaangażowanej, dbającej o zatrudnione w niej osoby.

Przykłady benefitów pozapłacowych

Benefity pozapłacowe dzieli się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Do tych pierwszych, gwarantowanych pracownikowi przez zapis w Kodeksie Pracy lub innych ustawach, zalicza się:

  • finansowanie badań wstępnych, okresowych i kontrolnych,
  • finansowanie zakupu okularów dla osób, które pracują przed komputerem określoną ilość czasu,
  • ekwiwalent za pranie odzieży roboczej,
  • zapewnienie posiłków i napojów regeneracyjnych, jeśli wymagają tego warunki pracy.

Z kolei nieobowiązkowe benefity pracownicze to m.in. bony i talony świąteczne, wyprawka szkolna dla dzieci, wyjazdy i imprezy integracyjne, a także pakiety medyczne dla pracowników.

Pakiety medyczne dla firm – jakie korzyści?

Różnego rodzaju badania potwierdzają, że pakiety medyczne dla firm są jednym z najmilej widzianych przez pracowników benefitów pozapłacowych. Mogą być one bardzo zróżnicowane pod względem zakresu. Pakiet medyczny dla pracowników może obejmować dostęp do lekarzy różnych specjalizacji, opiekę stomatologiczną, regularne badania laboratoryjne i obrazowe, wykonywanie niewielkich zabiegów w trybie ambulatoryjnym, a czasem nawet hospitalizację i przeprowadzanie operacji. Szczególnie teraz, gdy świat walczy z koronawirusem, taka dodatkowa opieka może dawać pracownikom większy spokój i poczucie bezpieczeństwa

Pamiętaj, że pakiety medyczne dla pracowników to również korzyść dla pracodawcy. Oferta pracy zapewniająca prywatną opiekę medyczną dla pracowników jest olbrzymim atutem firmy w każdym procesie rekrutacji, zwłaszcza na prestiżowe stanowiska zarządcze, na których nadal mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika.

Statystyki pokazują, że pakiety medyczne dla firm poprawiają efektywność pracy, mają wpływ na zmniejszenie absencji chorobowej, a także usprawniają udzielanie obowiązkowych świadczeń z zakresu medycyny pracy. Zyskują więc na nich wszyscy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com