Dla osób poszukujących pracy, proces poszukiwania nowego stanowiska może być niezwykle zastraszający i przytłaczający. Oczekuje się od Ciebie, że złożysz wysokiej jakości CV, przeprowadzić odpowiednie badania na temat firmy, do której aplikujesz, przygotujesz szczegółowe odpowiedzi na temat kryteriów selekcji i zasadniczo sprawisz, że będziesz wyglądać jak idealny kandydat – wszystko to przy jednoczesnym byciu na bieżąco z aktualnymi trendami w branży i konkurowaniu z innymi wykwalifikowanymi kandydatami.
Przy tak dużych oczekiwaniach ze strony potencjalnych pracodawców, nasuwa się pytanie: czy pisanie listu motywacyjnego przy ubieganiu się o pracę jest naprawdę konieczne? W tym wpisie dowiemy się, czy pisanie listu motywacyjnego rzeczywiście czyni Twoją aplikację lepszą lub gorszą!
Co to jest list motywacyjny?
List motywacyjny to krótki, formalny dokument dołączany zazwyczaj do podania o pracę lub innej korespondencji zawodowej. Stanowi zwięzłe przedstawienie umiejętności i kwalifikacji kandydata, a także wyznacza kontekst dla aktualnych celów kandydata i powodów ubiegania się o pracę. Powinien on być dostosowany do każdego stanowiska i firmy, ponieważ daje możliwość wykazania, że jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko.
Listy motywacyjne powinny być dobrze napisane i demonstrować Twoje umiejętności komunikacji pisemnej. Powinien on również zawierać odpowiednie doświadczenie zawodowe, wykształcenie, osiągnięcia i to, jak odnoszą się one do stanowiska, o które się ubiegasz.
Ponadto, listy motywacyjne często zawierają dodatkowe informacje o sobie, których nie ma w CV, takie jak zainteresowania lub dlaczego chcesz pracować w danej organizacji lub na danym stanowisku.
Jaki jest sens listu motywacyjnego przy ubieganiu się o pracę?
List motywacyjny to ważny dokument, który daje kandydatowi możliwość wywarcia pozytywnego wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Jest on ważną częścią procesu aplikacji i może pomóc osobie rekrutującej zorientować się w pochodzeniu, umiejętnościach i doświadczeniu kandydata.
Na przykład w Niemczech list motywacyjny nie jest obowiązkowy dla rekruterów. List motywacyjny może jednak wesprzeć Twoją aplikację, dobrze zaprezentować Twoje doświadczenie i sprawić, że będziesz w centrum uwagi – tutaj znajdziesz wiele przydatnych informacji o pracy w Niemczech.
Dobrze napisany list motywacyjny może pokazać, w jaki sposób kwalifikacje danej osoby odpowiadają wymaganiom pracodawcy i dlaczego szczególnie nadaje się ona na dane stanowisko.
5 wskazówek jak napisać udany list motywacyjny
Skuteczny list motywacyjny będzie miał pozytywny wpływ na rekrutera. Aby ten dokument stał się trampoliną do zdobycia pracy, oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.
1. Zawsze personalizuj swój list
Poświęć czas na zbadanie firmy, do której aplikujesz i upewnij się, że Twój list motywacyjny jest skierowany właśnie do niej. Zamieść szczegóły dotyczące wartości firmy, jej misji i wszelkich bieżących inicjatyw, w które możesz być zaangażowany. Jeśli nie podano nazwy, rozważ użycie unikalnego pozdrowienia, takiego jak “Drogi zespole [nazwa firmy]”.
Wykorzystaj swoją wiedzę na temat działalności i celów firmy, aby podkreślić, dlaczego jesteś najbardziej wykwalifikowaną osobą na to konkretne stanowisko. Wspomnij o konkretnych produktach lub usługach oferowanych przez firmę i wyjaśnij, jak Twoje doświadczenie wpisuje się w ten kontekst.
2. Podkreśl swoje umiejętności
W treści listu motywacyjnego podkreśl najważniejsze umiejętności i osiągnięcia, które świadczą o tym, że jesteś wykwalifikowany na dane stanowisko. Proszę wymienić wszelkie odpowiednie stopnie lub certyfikaty, umiejętności w zakresie oprogramowania, umiejętności techniczne i doświadczenie zawodowe, które pokazują, że możesz spełnić oczekiwania firmy. Proszę skupić się na języku zorientowanym na wyniki, aby wartość, jaką możesz wnieść do organizacji, była jasna.
3. Proszę wymienić swoją średnio- i/lub długoterminową wizję
Chodzi o wyjaśnienie, jak ta praca pasuje do twoich krótko- i długoterminowych celów zawodowych; to da pracodawcom lepsze pojęcie o tym, gdzie chcesz iść. Jak ta rola wpisuje się w Twój ogólny plan? Jaki problem widzi Pan/Pani do rozwiązania w tej roli? Pokazując potencjalnym pracodawcom, że za Twoją aplikacją kryje się większy cel, poczują się pewniej i uznają Cię za kandydata, który może przyczynić się do rozwoju ich organizacji w dłuższej perspektywie.
4. Dostosowanie tonu do wizerunku firmy
W zależności od rodzaju firmy lub sektora, do którego aplikujesz, powinieneś odpowiednio dostosować ton swojego listu motywacyjnego; jeśli jest to innowacyjny startup technologiczny, użyj bardziej swobodnego języka przy zachowaniu poziomu profesjonalizmu, w przeciwieństwie do kogoś ubiegającego się o pracę w kancelarii prawnej, gdzie oczekuje się, że użyjesz formalnego języka, aby przekazać szacunek i rozważenie sytuacji czytelnika.
Zwróć uwagę nie tylko na to, jak mówisz, ale także na to, jak dobierasz słowa; różna leksyka może sugerować różne poziomy umiejętności lub zrozumienia w zależności od tego, gdzie dana osoba ubiega się o pracę, więc upewnij się, że jest zgodna z tym, co jest reklamowane na danym stanowisku.
5. Bądź zwięzły
Zdania powinny być zwięzłe, ale mocne przy wyrażaniu swoich myśli; nie powtarzaj się przy omawianiu podobnych punktów, ale raczej przejdź od razu do sedna, unikając zbędnych sformułowań, które mogą uniemożliwić Ci szybkie przekazanie kluczowych informacji kwalifikujących przed przejściem do innych treści. Nie krępuj się dodawać osobowości, ale upewnij się, że nie odwraca ona uwagi od treści, która powinna być zawsze na pierwszym miejscu podczas tworzenia skutecznego przekazu, takiego jak ten!