Szkolenie na asystentkę stomatologiczną – jak długo trwa i ile kosztuje?

Praca asystentki stomatologicznej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, które szukają dla siebie dobrego zatrudnienia. Asystentki stomatologiczne są bardzo poszukiwane na rynku pracy, można więc mieć pewność, że w najbliższej przyszłości raczej zatrudnienia dla nich nie zabraknie. Jak zostać asystentką stomatologiczną i czy to faktycznie jest praca idealna dla nas? Warto to sprawdzić?

Asystentka na co dzień współpracuje z lekarzem dentystą w gabinecie podczas zabiegów. Zajmuje się przede wszystkim pomaganiem w codziennej pracy lekarzowi, ale również między innymi przygotowaniem narzędzi i urządzeń do pracy, przygotowywaniem pacjentów do zabiegów. Niektóre asystentki robią dodatkowe szkolenia, dzięki którym mogą zajmować się niektórymi zabiegami kosmetycznymi lub estetycznymi. Aby zostać asystentką stomatologiczną, należy ukończyć odpowiednie kształcenie.

Gdzie uczyć się na asystentkę?

Kształcenie asystentek stomatologicznych trwa zwykle dwa lata. W niektórych szkołach może to być także nieco dłużej lub nieco krócej. Przygotowanie do zawodu obejmuje naukę różnych treści teoretycznych, jak i praktyczne szkolenia, staże i praktyki odbywające się w gabinetach dentystycznych. Nauka kładzie szczególny nacisk na kształcenie umiejętności praktycznych. Koszt nauki bywa rożny w zależności od tego, na jaki rodzaj kursu zdecydujemy się. W większości szkół kursy i szkolenia dla asystentek kosztują kilkaset złotych miesięcznie. Droższe są wszystkie dodatkowe szkolenia specjalistyczne. Nie brakuje jednak także szkół policealnych, w których kształcenie asystentek stomatologicznych jest darmowe. Nie zawsze jednak darmowa szkoła jest dobrym rozwiązaniem. Czasem okazuje się, że kształcenie, za które nie trzeba płacić, odbywa się na dosyć niskim poziomie. Zanim zdecydujemy się na konkretną szkołę, warto upewnić się, jak wygląda poziom kształcenia, program zajęć, kto je prowadzi, a także jakie dokumenty uzyskuje się po ukończeniu takiej szkoły.

Wiele możliwości zatrudnienia

Wykwalifikowane asystentki stomatologiczne są niezbędne we wszystkich klinikach i gabinetach stomatologicznych. Każdy dentysta Ursynów czy specjalista w innym mieście lub regionie potrzebuje dobrej asystentki stomatologicznej. Nawet najlepszy stomatolog może mieć bowiem problemy, by samodzielnie poradzić sobie z obsługą całego gabinetu, a jednocześnie z leczeniem uzębienia pacjenta. Dobre asystentki stomatologiczne zatrudniane są na długie lata. Współpraca między stomatologiem a asystentką wymaga bowiem doświadczenia, porozumienia, a także rozumienia się wzajemnie. Jeśli więc znajdziemy zatrudnienie w dobrym gabinecie stomatologicznym, możemy mieć pewność, że będzie to praca na długie lata. Oczywiście, warto również na etapie zatrudnienia robić różne dodatkowe kursy i szkolenia, które mogą przydać się w pracy, a także przyczyniać się do rozwoju zawodowego. Im więcej kwalifikacji i umiejętności, tym więcej ciekawych możliwości zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com