Szkolenia pracownicze z perspektywy pracodawcy i pracownika

Coraz więcej przedsiębiorców docenia potencjał drzemiący w pracownikach, inwestuje w ich rozwój, kieruje na studia podyplomowe albo kursy. Oferta na szkolenia jest bardzo duża, nie zawsze wszystkie one są rzeczywiście niezbędne. Zdarza się, że pracownik postrzega je jako stratę czasu, a pracodawca też niewiele korzysta. Na co kładzie się nacisk przy wyborze szkoleń i dlaczego warto się na nie decydować?

Dzięki szkoleniom pracodawca zyskuje kompetentnego pracownika, który będzie dysponował umiejętnościami niezbędnymi w danej branży. Ostatecznie przełoży się to na korzyści dla firmy. Z kolei dla pracownika szkolenia są o tyle atrakcyjne, że zyskuje umiejętności, jakie pomogą mu być może w awansie i mogą być przydatne w razie szukania nowej pracy.

Czego po szkoleniach spodziewają się pracodawcy?

Przede wszystkim, jeżeli firma pokrywa koszty kształcenia personelu, liczy na to, że się one zwrócą. W zależności od tego, na jakim stanowisku jest pracownik, bierze się pod uwagę inne kursy. W przypadku kierowników na pierwszym miejscu jest kształtowanie kompetencji miękkich, a dalej szkolenie z zarządzania projektami i zarządzania personelem. Efekty, jakich można się spodziewać, to umiejętność motywowania podwładnych, czy zarządzania projektami tak, by całe procesy były doskonale zoptymalizowane, a realizacja odbywała się zgodnie z założeniami harmonogramu.

Pracowników niższego szczebla kieruje się na specjalistyczne kursy, które przygotowane są z myślą o danym zawodzie. Nieustannie podnoszenie kwalifikacji i nauka innowacyjnych rozwiązań pozwolą na wdrożenie zmian, a usługi bądź produkty będą wykonywane na jeszcze wyższym poziomie. W ten sposób firma buduje swoją markę. Poza tym szkolenia mają jeszcze inną funkcję.

Ich zadaniem jest większa integracja pracownika z firmą i zwiększenie jego zaangażowania w wykonywanie powierzonych obowiązków. W przypadku, kiedy to firma pokrywa koszty dokształcenia się, może przygotować do podpisania umowę lojalnościową, która zabezpieczy firmę przed tym, że pracownik szybko się zwolni. To niezawodna metoda na zniwelowanie ryzyka kosztów.

Jakie szkolenia interesują pracownika?

Przede wszystkim pracownik nie chce się czuć przymuszany do czegoś, co go w ogóle nie interesuje i uważa za zbędne. Niezależnie od tego, na jakim stanowisku jest zatrudniona dana osoba, to oczekiwania będą podobne – że pracodawca zaproponuje taki kurs, który będzie interesujący pod względem wykonywanej pracy i faktycznie pozwoli na zwiększenie kompetencji.

Jeżeli natomiast szkolenie nie miałoby nic wspólnego z pracą i zainteresowaniami, motywacja do zaangażowania się w niego będzie niewielka. Korzyści też nie będzie ani dla pracownika ani pracodawcy. Dla uczestników kursów ważna jest możliwość uzyskania dyplomu albo certyfikatu, który potwierdzałby zdobycie nowej wiedzy. W ten sposób zyskuje on nie tylko możliwość dalszego rozwoju, ale także dokumenty potwierdzające kwalifikacje, co może być niezbędne podczas planowania ścieżki kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com