Bez względu na to, jaki typ pracy się wykonuje, warto rozwijać swoje kompetencje i uczyć się nowych rzeczy. Stały rozwój idzie bowiem w parze z możliwościami awansu i zwiększenia wynagrodzenia, a także pozytywnie wpływa na zadowolenie, pewność siebie, samopoczucie. Nie inaczej jest w przypadku opiekunek do osób starszych. W jakich obszarach mogą one jednak budować kompetencje i rozwijać się?
Kiedy warto uczestniczyć w szkoleniach dla opiekunek?
Podstawowe szkolenia warto przejść, jeśli dopiero zaczyna się pracę w branży. Jak można przekonać się na opieka.felizajob.pl szkolenia dla opiekunek z zakresu m.in. pierwszej pomocy czy komunikatywnej znajomości niemieckiego są podstawą znalezienia zatrudnienia. Osoby ich nieposiadające zazwyczaj mogą liczyć na oferty gorzej płatne i oferujące mniej atrakcyjne warunki zatrudnienia. W szkolenia dla opiekunek dobrze jest też zainwestować, jeśli z branżą opiekuńczą chce się związać na długie lata.
Dlaczego warto inwestować w szkolenia dla opiekunek?
Zachętą do szkoleń dla opiekunek nie powinny być tylko lepsze zarobki. Szeroka wiedza, umiejętności i kwalifikacje sprawiają bowiem, że ma się większe możliwości w zakresie zatrudnienia, co przyspiesza i ułatwia cały proces. Oprócz tego wysokie kwalifikacje sprawiają, że opieka nad seniorem będzie prostsza i bardziej komfortowa. Będzie to wynikiem tego, że opiekunka będzie wiedzieć, jak zachować się w konkretnej sytuacji np. kiedy senior nie będzie chciał jeść, zadławi się itp. Wyeliminuje to stres i zdenerwowanie, które często pojawia się przy opiece nad osobami starszymi w sytuacjach niestandardowych. Wiedza ze szkoleń pozwoli też zrozumieć nietypowe zachowania seniorów, oswoić się z nimi i wyłapać ewentualne odstępstwa od normy.
W jakie szkolenia powinna zainwestować opiekunka dla seniora?
- Pierwsza pomoc – seniorzy, którymi zajmują się opiekunki, cierpią na mniejsze lub większe problemy zdrowotne. W wielu sytuacjach podopieczni wymagają natychmiastowej pomocy, dlatego każda opiekunka powinna znać zasady udzielania pierwszej pomocy w praktyce. Szybka i właściwa reakcja może bowiem uratować zdrowie, a nawet życie. Profesjonalny kurs powinien obejmować m.in. eliminacje czynników zagrażających życiu, badanie funkcji życiowych, resuscytacje krążeniowo-oddechową.
- Szkolenie z dietetyki – osoby starsze borykające się z wieloma chorobami i schorzeniami często wymagają specjalistycznej diety np. wykluczającej pewne produkty spożywcze. Z racji tego, że do obowiązków wielu opiekunek należy gotowanie, kurs dietetyki będzie niezwykle przydatny.
- Szkolenie z chorób – opiekunka seniorów powinna znać podstawowe objawy chorób wieku starczego i wiedzieć, jak im zaradzić. Pomoże to nie tylko w opiece, ale i przyczyni się do ewentualnego szybszego rozpoznania choroby u podopiecznego.
- Kurs z etyki zawodowej – opieka nad osobą starszą wiążę się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Opiekun pełni w życiu seniora ważną rolę, jest osobą zaufaną. W związku z tym warto zapoznać się z etyką zawodową, czyli zestawem norm i zasad niezbędnych do zapewnienia seniorowi bezpieczeństwa, komfortu życia, poszanowania godności i prywatności.
Polecamy:
– Drukuj etykiety, naklejki adresowe, ceny – zadbaj o wizerunek swojej firmy