Zorganizowanie szatni pracowniczej w zakładzie pracy nie jest proste, ponieważ pracodawca powinien zadbać o komfort własnych pracowników, więc nie można na nich oszczędzać w żaden sposób. W szatni powinny znajdować się wszelkie niezbędne elementy, dzięki którym można się spokojnie przebrać, mowa tutaj np. o:
- szafkach na ubrania,
- specjalnych szafkach na buty,
- ławeczkach.
Dzięki takim elementom przebrać można się bezproblemowo i to w ciągu kilku minut, aby potem móc skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków służbowych. Oczywiście taka szatnia powinna być jak najbardziej przestronna, ponieważ nie da się do końca przewidzieć tego, ilu konkretnie pracowników w jednym momencie się tam znajdzie, wiele będzie zależało tutaj od organizacji pracy, ale też od rozwoju firmy. Warto zadbać również o aranżację takiego wnętrza, aby było ono kolorowe, estetyczne, ale też żywe. Wtedy też pracownik chętniej będzie się w niej przebierał, a to przełoży się na większą motywację do pracy i dodatkową dawkę energii.
Toaleta w szatni?
Niektórzy pracodawcy w szatni postanawiają umieścić również toaletę, tak aby można było się tam załatwić, ale oczywiście mowa tutaj o osobnych pomieszczeniach. W takich pomieszczeniach znajdują się również umywalki, czy też kabiny prysznicowe, co przydaje się zwłaszcza w zakładach pracy, w których wykonuje się ciężką pracę fizyczną i można się przy niej bardzo napocić. Wtedy też prysznic po pracy będzie jak najbardziej wskazany, jednak nie w każdej szatni pracowniczej można sobie na to pozwolić, co jest dużym błędem.
W szatni znajdować powinny się również różne artykuły ochronne, z których pracownicy będą mogli korzystać, gdy zajdzie taka potrzeba. Mowa tutaj o specjalnych rękawicach, okularach, czy też kaskach, w zależności od tego jaki charakter pracy wykonuje się w danym miejscu. Często szatnia połączona jest więc z małym magazynem, ale wszystkie wymienione wyżej artykuły powinny być zamknięte na klucz, a rozdawać powinna je osoba uprawniona.
Prace wykończeniowe
W szatni pracowniczej musi panować odpowiednia atmosfera, dzięki czemu od razu będzie wiadomo, w jakim miejscu dany pracownik znajduje się przed pracą. Oczywiście ważnym aspektem jest także zrealizowanie na wysokim poziomie prac wykończeniowych. W szatni powinny znajdować się kaloryfery, aby móc tam suszyć np. swoje ręczniki, bieliznę, skarpetki, koszulki, itd. Nie można zapomnieć również o kilku oknach, dzięki którym pomieszczenie będzie się wietrzyć i będzie można do niego wchodzić bez obaw o to, że panować będą w nim fatalne warunki.
Aranżacja takiej szatni to zadanie na kilka tygodni, ponieważ jak widać wyraźnie mowa tutaj nie tylko o wniesieniu mebli, ale też o malowaniu ścian i wyposażeniu całego pomieszczenia. Ważne jest jednak oczywiście to, aby za takie prace aranżacyjne odpowiedzialne były fachowe osoby, które doskonale się na tym znają, na szczęście takich na rynku nie brakuje i można śmiało skorzystać z ich usług, kiedy trzeba zająć się aranżacją szatni pracowniczej.
Artykuł opracowano wspólnie z portalem designerskim Lanomeble.pl – łóżko piętrowe