Sytuacja rynku e-commerce w trakcie pandemii

Już przed wybuchem pandemii Covid-19 zauważalny był silny wzrost branży e-commerce. Natomiast w ostatnich miesiącach, gdzie społeczeństwo praktycznie przeniosło swoje aktywności do Internetu (czy to praca zdalna, czy załatwienie spraw urzędowych, a także robienie zakupów online), dla sektora handlowego naturalnym następstwem było rozwinięcie sprzedaży w sieci. A co za tym idzie, rynek e-commerce zaczął przeżywać swój intensywny rozkwit.

Rozwój e-commerce przy wsparciu chmury

Wszystko wskazuje na to, że pandemia Covid-19 będzie miała długoterminowy pozytywny wpływ na rynek e-commerce. Dlatego nawet najbardziej sceptyczni konsumenci będą zmuszeni do zmiany przyzwyczajeń z zakupów w sklepie stacjonarnym na rzecz sklepu online. Nie wspominając już o samych sprzedawcach, którzy w bardzo krótkim czasie szukać muszą najskuteczniejszych rozwiązań -takich, które udźwigną o wiele większe niż dotychczas obciążenia. I tu częstym wyborem do obsługi sklepu online okazuje się być chmura obliczeniowa. Outsoursing IT w zakresie chmury obliczeniowej okazuje się być już powszechny. Natomiast korzystanie z serwerów powoli uchodzi do lamusa. Głównym powodem są ograniczone zasoby serwerów, które w sytuacji ogromnego ruchu na stronie, mogą mieć kłopoty z poprawnym funkcjonowaniem, przez co istnieje ryzyko zawieszenia strony – a to w przypadku sklepu online może oznaczać ogromne straty finansowe.

Wielkim atutem chmury obliczeniowej jest jej skalowalność – co w skrócie oznacza, że cała praca IT może zostać wykonana znacznie sprawniej za pomocą kilku kliknięć w panelu administracyjnym. A takich zmian w przypadku sklepów internetowych jest sporo w ciągu roku (chociażby w przypadku sezonowości niektórych sklepów). Ponadto, firmy które oferują usługi chmurowe, ze względu na swoją specjalizację, są w stanie zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa oraz stabilność clouda. Dane klienta przechowywane są w bezpiecznym centrum danych – podobnie jak w przypadku klasycznych rozwiązań. Poza tym, klient na bieżąco otrzymuje wsparcie w przypadku bieżących aktualizacji czy sytuacji wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń.

Korzystanie z chmury obliczeniowej wiąże się ze stałą dostępnością e-sklepu przy maksymalnym ograniczeniu kosztów, ponieważ klient rozlicza się jedynie ze zużytych zasobów. Przy okazji chmury, klient nie musi zaopatrywać się w liczne serwery i nie martwić się ewentualnymi awariami sprzętowymi, ponieważ wszystko wisi w chmurze 😊

A co to wszystko oznacza dla branży IT?

Obecną sytuację na rynku e-commerce możemy nazwać już transformacją cyfrową. A z każdą transformacją wiąże się praca, jaką w tym wypadku muszą wykonać m.in. specjaliści IT.Nie wszystkie firmy korzystały do tej pory z rozwiązań cloudcomputing, zaś dzisiejsze okoliczności zmuszają je do wdrożenia nowych rozwiązań w trybie przyspieszonym. Branża IT, to również badania UX – bo przecież strony internetowe sklepów muszą odpowiadać na zmieniające się zapotrzebowanie klientów, muszą generować pozytywne doświadczenia użytkowników, tak by w przyszłości wrócili na stronę e-sklepu. Dlatego i ten obszar IT w ostatnim czasie ma sporo pracy.

Intensywny rozwój nowoczesnych rozwiązań w branży e-commerce jest już zauważalnym trendem. I nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zmienić. Przy okazji kryzysu, jakim jest pandemia, szansę na progres mają zarówno dostawcy jak i odbiorcy usług IT

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com