System WMS – nowa perspektywa dla Twojego magazynu

Magazynowanie może być jeszcze łatwiejsze. Dzięki wsparciu systemom klasy WMS prowadzenie gospodarki magazynowej wchodzi na nowy poziom.

Dzisiaj wielu przedsiębiorców nie wyobraża sobie prowadzenia magazynu bez dedykowanego systemu WMS. Za jego pomocą można skutecznie zarządzać ruchem towarów wprowadzanych i wyprowadzanych z magazynu, aby zadbać o efektywną logistykę magazynową.

Czym dokładnie jest program WMS? Jakie może zaoferować wsparcie? Czym kierować się przy jego wyborze? Sprawdź odpowiedzi na te pytania, aby dowiedzieć się, jak zacząć korzystać z systemu magazynowego dopasowanego do swojej firmy.

WMS – o systemie

Magazynowy system informatyczny, określany w skrócie jako WMS (z ang. Warehouse Management System) jest zaliczany do szerszej kategorii programów dedykowanych. Są to programy, które projektowane są z myślą o potrzebach konkretnej branży – w tym przypadku firm magazynowych i korzystających z magazynów.

Pod względem sposobu działania system WMS może być osobnym rodzajem programu zainstalowanego w firmie. Może być on też zintegrowany z innymi systemami używanymi przez przedsiębiorstwo, na przykład systemem ERP. Ponadto WMS może być jednym z modułów systemów informatycznych dla firm, jak wspomniany ERP.

Jakie jest zastosowanie systemu WMS?

Głównym celem wdrożenia systemu WMS w firmie jest usprawnienie ruchu ładunków w magazynie, a dokładnie koordynowanie prowadzonych w nim prac magazynowych. W efekcie za pomocą systemów tego typu można efektywniej realizować zadania wchodzące w skład logistyki magazynowej.

Zakres funkcjonalności systemów WMS jest bardzo szeroki. Wiele programów tego typu działa jako modułowe, co powoduje, że użytkownicy mogą dodawać do obecnie używanego systemu dodatkowe moduły, aby poszerzać jego funkcjonalność. To powoduje, że można dostosować je do indywidualnych potrzeb i rozwijać w miarę rozrastania się przedsiębiorstwa.

Za pomocą systemu informatycznego można prowadzić poniższe czynności:

  • wprowadzanie towarów do magazynu
  • kontrolowanie stanu ilościowego oraz jakościowego asortymentu
  • przygotowywanie etykiet magazynowych na drukarce etykiet współpracującej z systemem
  • przygotowywanie kodów kreskowych na drukarce
  • automatyczne generowanie dokumentów magazynowych
  • lokalizowanie ładunków w magazynie
  • sprawdzanie stanu ilościowego produktów w magazynie wraz z ich parametrami, na przykład datą ważności
  • kontrolowanie przebiegu obrotu magazynowego
  • pomoc w kompletacji zamówień – przygotowywanie tras dla magazynierów
  • korzystanie z różnych technik przyjmowania i oddawania towarów do magazynu, a przykład jak First In, First Out, czyli pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi

Oczywiście, są to jedynie przykładowe funkcje, jakie może zaprezentować dobry system WMS, jako że do dyspozycji jest wiele różnych systemów, z których każdy może zaproponować swoim użytkownikom nieco inny zakres funkcjonalności.

Jak wybrać dobry program WMS do magazynu?

To pytanie, które usłyszeć można bardzo często, ponieważ obecnie na rynku znajduje się wiele systemów WMS o zróżnicowanych funkcjach, modułach i integracjach.

Dobierając odpowiedni program WMS, należy zwrócić szczególną uwagę na jego architekturę. Najlepiej wybierać systemy wyróżniające się modułową, skalowalną budową, co oznacza, że mogą być one dopasowane indywidualnie do konkretnej firmy i jej potrzeb. Dostawcy, poza podstawowymi funkcjami swojego systemu, mogą zaproponować także dodatkowe moduły, aby dzięki temu poszerzyć jego możliwości. Gdy obecnie używana wersja systemu to za mało, można także zdecydować się na przejście na jego bardziej rozbudowaną wersję.

Poza tym, dobierając odpowiedni system WMS, warto zwrócić uwagę na inne kwestie, między innymi na jego dostępność na urządzeniach mobilnych – smartfonach, kolektorach danych, możliwość współpracy z drukarkami, integracje z innymi systemami informatycznymi.

Wybrane firmy oferują także bezpłatne demo swojego programu. Dzięki wersji demonstracyjnej można wtedy zapoznać się z wszystkimi funkcjami na żywo i przetestować interfejs programu przed jego zakupem.

Przy współpracy z Industrial.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com