System obsługi przedszkola – czemu warto go wdrożyć?

Oprogramowanie, dedykowane placówkom wczesnoszkolnym, wkracza do kolejnych przedszkoli i żłobków. Na popularności zaczęło w szczególności zyskiwać od wiosny 2020 – gdy w obliczu pandemii cyfryzacja biznesu, ale także edukacji zaczęła postępować. Czy warto wdrożyć system obsługi przedszkola? Wyjaśniamy, co może dzięki niemu zyskać placówka.

Łatwiejsze zarządzanie placówką

System obsługi przedszkola ma, w pierwszej kolejności, ułatwić pracę dyrektora. Na przykład System Inso stworzono z myślą o rozwiązaniu problemów, z jakimi najczęściej borykają się dyrektorzy. Inso umożliwia automatyczne przygotowanie rozliczeń i rozesłanie ich do rodziców. Pozwala także na import płatności z konta bankowego oraz zarządzanie fakturami i tworzenie raportów finansowych. 

System usprawnia również kontakt z rodzicami. Koniec chaosu informacyjnego – od tej pory na tablicy ogłoszeń można zamieszczać istotne informacje, a z rodzicami komunikować się przez wbudowany w aplikację chat. 

Przydatny jest również moduł zarządzania posiłkami i cateringiem – w jego ramach można ustalać indywidualne diety dzieci, automatycznie zliczać liczbę potrzebnych na dany dzień posiłków (na podstawie obecności), wysyłać zamówienia do cateringu oraz generować raporty zamówień.

W module kadry dyrektor może ustalać grafik prac, gromadzić wniosku urlopowe oraz tworzyć listy pracowników.

Dodatkowo, system obsługi przedszkola daje dostęp do dziennika elektronicznego, pozwala tworzyć listy obecności oraz listy na zajęcia dodatkowe. 

Moduły zajęć online

W ostatnim czasie istotna stała się możliwość zorganizowana sprawnego nauczania online. Niektóre systemy do zarządzania przedszkolem taką opcję zapewniają. Inso posiada moduł, umożliwiający organizację chatu wideo z przedszkolakami. Dodatkowo, za pośrednictwem programu mogą być przesyłane prace domowe.

Oczekiwania rodziców i rosnąca konkurencja

System obsługi przedszkola służy nie tylko dyrektorowi. Wiele jego opcji przydaje się także rodzicom – dotyczy to m.in. możliwości łatwego zgłoszenia nieobecności dziecka, podglądu wiadomości na tablicy ogłoszeń czy sprawdzania szczegółów płatności. Użytkowanie takich programów staje się powszechne, coraz częściej więc rodzice wręcz oczekują, że placówka będzie posiadała system obsługi przedszkola. Jego posiadanie staje się elementem utrzymywania konkurencyjności placówki. To innowacja, która może przyciągnąć nowych chętnych do przedszkola oraz zwiększyć poziom zadowolenia rodziców z jakości świadczonych usług. Więcej na ten temat można przeczytać m.in. w artykule: Innowacja w przedszkolach i żłobkach.

Wdrożenie systemu do zarządzania przedszkolem to duże ułatwienie dla dyrektora, dzięki któremu jego praca staje się łatwiejsza i bardziej efektywna. Jest to także wygoda dla rodziców. Cyfryzacja placówek wczesnoszkolnych wciąż postępuje – można się więc spodziewać, że już wkrótce posiadanie tego typu oprogramowania stanie się standardem. Warto więc pomyśleć o jego wdrożeniu już teraz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com