System kafeteryjny – motywacja szyta na miarę pracownika. Jak działa, jakie zalety, jakie korzyści daje system kafeteryjny?

W czasach, gdy nie jest łatwo znaleźć kompetentnego, doświadczonego pracownika, pracodawcy coraz częściej zaczynają dostrzegać wartość zatrudnionych przez siebie osób, które posiadają już odpowiednie przeszkolenie. Aby zatrzymać ich w swojej firmie często stosują świadczenia pozapłacowe. Tylko jak nimi zarządzać, aby można było mówić o efektywnej motywacji?

Co daje system kafeteryjny?

Motywowanie w firmach polega najczęściej na oferowaniu dodatkowych świadczeń. Mogą to być pakiety medyczne, karty sportowe, bilety do kina czy możliwość objęcia ubezpieczeniem grupowym. Benefity wybiera pracodawca i przyznaje je każdemu pracownikowi bez wyjątku. Czy to wystarczy? Obecnie już nie.

Chociaż taki system motywacji jeszcze parę lat temu się sprawdzał, dzisiaj to za mało. Dlaczego? Bo Kowalski ma bardzo dobre ubezpieczenie w życiu prywatnym i nie zależy mu na grupowym, chciałby natomiast mieć możliwość regularnego uczęszczania na siłownię. Natomiast Nowak nie cierpi uprawiać sportów, chciałby natomiast móc korzystać z prywatnej opieki medycznej, zamiast czekać w kolejkach na NFZ. Jak to rozwiązać?

Poprzez wdrożenie systemu motywacyjnego, który umożliwia wybranie świadczeń przez pracownika. W Polsce najpopularniejsze są takie systemy kafeteryjne jak Motivizer (https://motivizer.pl), MyBenefit oraz Sodexo. Na czym polegają?

Jak działa elastyczny system motywacji?

System kafeteryjny to program, który udostępnia różne świadczenia pozamajątkowe – początkową grupę benefitów wybiera pracodawca, choć może to skonsultować z pracownikami poprzez zastosowanie ankiety. Każdy pracownik otrzymuje dostęp do systemu kafeteryjnego i w ramach przyznanej mu puli środków wybiera interesujące go świadczenie – często istnieje też możliwość samodzielnego „doładowania” konta, dzięki czemu pracownik może wykorzystać dodatkowe benefity na okazyjnych warunkach.

Jeśli po kilku miesiącach okaże się, że niektóre ze świadczeń w ogóle nie są wybierane, można z nich zrezygnować i zastąpić innymi – pula benefitów oferowanych w ramach systemów kafeteryjnych jest bardzo rozbudowana.

Korzyści z wdrożenia systemów kafeteryjnych

Systemy kafeteryjne zapewniają motywację „szytą na miarę”. Dzięki temu, że pracownik ma realny wpływ na wybór świadczeń, nie czuje się poszkodowany tym, że dostał coś, z czego nawet nie będzie korzystać. Pracodawca natomiast nie musi martwić się o zarządzanie systemem motywacji – większość firm oferuje usługi outsourcingowe, na które chętnie decydują się szczególnie Ci przedsiębiorcy, którzy w strukturach swojej firmy nie uwzględnili działu HR.

Co więcej, systemy kafeteryjne pozwalają na generowanie raportów i statystyk, które pokazują wykorzystanie benefitów. To sprawia, że można stale kontrolować system motywacji i nieustannie dopasowywać go do potrzeb pracowników.

Jakie są największe korzyści z wdrożenia systemu kafeteryjnego? Zatrzymanie pracownika w firmie, sprawienie, że stanie się lojalny, zwiększy się jego efektywność. To również dobry sposób na zachęcenie do składania ofert pracy podczas rekrutacji – można zauważyć, że firmy często chwalą się rozwiniętym systemem motywacji. W czasach, gdy rynek pracy należy do pracownika, należy wychodzić naprzeciw ich potrzebom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com