Dzięki oświetleniu w miejscu pracy można nie tylko prawidłowo wykonywać obowiązki, ale także zapewnić sobie i pracownikom bezpieczeństwo oraz komfort. Zbyt intensywne światło szybko męczy oczy, z kolei długotrwała praca przy słabym świetle może prowadzić do osłabienia, a w konsekwencji uszkodzenia wnętrza oka. Jakie światło zamontować w zakładzie pracy, by zapewnić pracownikom bezpieczeństwo?
Na początek teoria
Zgodnie z postanowieniami kodeksu pracy zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniach i na stanowiskach pracy należy do obowiązków pracodawcy. Parametry powinny odpowiadać normom, które uwzględniają wydolność wzrokową, bezpieczeństwo i wygodę widzenia. Innego typu oświetlenie powinno znaleźć się w różnych miejscach na terenie zakładu, zależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Na przykład w maszynowniach, na hali czy w pomieszczeniach zarządzania światło sztuczne powinno poprawiać koncentrację i ułatwiać skupienie uwagi, natomiast oświetlenie w pomieszczeniach socjalnych powinno relaksować.
Najważniejsze kwestie
Rozkład oświetlenia powinien być przystosowany do danego wnętrza oraz rodzaju wykonywanej pracy. Należy mieć to na uwadze już na etapie tworzenia instalacji. Wszelkie przewody powinny być odpowiednio zabezpieczone, a tablice rozdzielcze z bezpiecznikami oznakowane, by w razie awarii można było szybko rozwiązać problem. Platforma sprzedażowa merXu oferuje wiele profesjonalnych rozwiązań z zakresu elektrotechniki i oświetlenia – wybierz odpowiednie kable, przewody i elementy prowadzenia kabli, które z pewnością pomogą stworzyć bezawaryjną infrastrukturę elektryczną na terenie zakładu.
W zakładach pracy należy unikać zbyt intensywnej iluminacji, która może oślepiać, szczególnie w pomieszczeniach z jasnymi ścianami. Oświetlenie powinno być stałe, dlatego jeżeli zauważysz, że któraś z lamp miga lub nie dostarcza wystarczającej ilości światła, koniecznie zajmij się tym problemem jak najszybciej – wszystkie potrzebne zamienniki znajdziesz na międzynarodowej platformie merXu.
Jakie oprawy wybrać?
Coraz częściej rezygnuje się z używania standardowych żarówek na rzecz oświetlenia ledowego. Zużywa ono mniej energii przy jednoczesnym intensywnym natężeniu światła. Zwykle montuje się je w pomieszczeniach biurowych firmy, w miejscach, w których odbywa się sterowanie maszynami i w salach do spotkań z klientami. Oprawy wewnętrzne gwarantują stały dostęp do urządzeń, przy zapewnieniu bezpieczeństwa i optymalnego wyglądu pomieszczenia. Możesz postawić na modele wpuszczane w sufit lub lampy z funkcją ustawienia kierunku światła.
Jeżeli chcesz, by Twoja firma oferowała najwyższej jakości usługi, zapewnij pracownikom optymalne warunki pracy. Jednym z nich jest właśnie oświetlenie, które wymaga odpowiedniego dostosowania w zależności do typu prowadzonej działalności. Zadbaj o bezpieczeństwo i postaw na odpowiednie źródła światła na terenie całego zakładu.