Strategia Amazon: 3 kroki do sukcesu na rynku

Właściwa strategia Amazon ma kluczowe znaczenie dla skalowania Twojej firmy w najszybciej rozwijającym się kanale e-commerce na świecie, w którym miliony aktywnych kupujących codziennie wyszukuje i przegląda produkty. Jednak musisz pamiętać, że ten kanał sprzedaży stał się również bardzo konkurencyjny: na Amazon jest obecnie ponad pięć milionów sprzedawców. Dobrą wiadomością jest to, że chociaż sprzedaż stała się bardziej konkurencyjna, jest więcej możliwości niż kiedykolwiek, aby rozwinąć swój biznes na Amazon.

Dobra strategia na Amazon polega przede wszystkim na  budowaniu wartości marki dzięki kreatywnym treściom, które zwiększają konwersję i budują brand awareness oraz na wykorzystaniu narzędzi reklamowych Amazon, aby dotrzeć do klientów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dlaczego Amazon jest ważny w strategii firmy eksportowej? Jak sprzedawać na Amazon w 2020 r.?

Krok 1: Dopracuj swoje procesy operacyjne związane z Amazon

Możesz poświęcić swój cały czas i zasoby, aby dopracować karty swoich  produktów, opisy, infografiki i reklamy – ale to i tak nie wystarczy, jeśli twoje działania operacje nie są zoptymalizowane.

Co rozumiemy przez operacje? To logistyka twojego biznesu na Amazon:

 • Zarządzanie zapasami w celu optymalizacji kosztów
 • Zapewnienie, że twoje produkty są zawsze w magazynie
 • Wysyłka i realizacja zamówienia
 • Zmniejszenie zwrotów i reklamacji

Twoje podejście do operacji będzie się różnić, jeśli jesteś niezależnym sprzedawcą, który sprzedaje produkty hurtowo do Amazon, zewnętrznym sprzedawcą, korzystającym z usługi Fulfillment by Amazon (FBA) lub zewnętrznym sprzedawcą, korzystającym z niezależnego dostawcy produktu.

Niezależnie od modelu, cel pozostaje ten sam: zidentyfikować i zminimalizować luki operacyjne, które obniżają wydajność i po prostu kosztują.

Staje się to ważniejsze, gdy weźmie się pod uwagę, że wszystkie te czynniki operacyjne wpływają na siebie nawzajem.

Twoje zapasy i realizacja zamówień wpływają na wskaźnik zapasów, co wpływa na BuyBox-a, co wpływa na możliwość reklamy PPC, co z kolei wpływa na sprzedaż i ranking produktów w wyszukiwarce.

Wszystko to są naczynia połączone.

Podsumowując strategię operacyjną Amazon:

 • Bądź na bieżąco z prognozami popytu, aby utrzymać stan magazynowy dla wszystkich produktów
 • Przejrzyj proces realizacji, aby spełnić oczekiwania dotyczące wysyłki i dostawy dla wszystkich transakcji
 • Poznaj podstawową przyczynę zwrotów i reklamacji i zmniejsz je do 1% lub mniej

Krok 2: Zbuduj branding za pomocą Amazon Creative Content

Możesz przyciągnąć cały ruch na świecie do swoich produktów, ale jeśli twoje treści na Amazon są słabej jakości (opisy, grafiki) lub nie są spójne z przekazem Twojej marki w innych kanałach, stracisz widoczność i sprzedaż.

Dobrą wiadomością jest to, że Amazon dokłada starań, aby wzmocnić pozycję marek dzięki narzędziom i funkcjom, których potrzebują do budowania swojej marki i  lojalności klientów.

Ważne jest, aby stworzyć spójny przekaz dla klientów we wszystkich punktach styku, od witryny e-commerce, po stronę na Facebooku i Amazon Store.

Amazon oferuje obecnie wiele funkcji brandingowych, w tym:

 • Amazon Store
 • Treści A + Rich content
 • Reklamy Brandowe
Agencja Amazon Eubrand
Business people having a meeting

Te kreatywne narzędzia funkcje pomagają nie tylko poprawić przekaz marki, ale także dają nowe możliwości kierowania ruchu do całego katalogu marki (Amazon Store) i zwiększania współczynników konwersji stron produktowych.

Tworzenie rozszerzonych stron produktów to lepsza komunikacja z klientem, lepsza satysfakcja zakupowa, lepsza obsługa. Celem jest jak najlepsze wykorzystanie wszelkich narzędzi, aby zwiększyć tę satysfakcję i zwiększyć wartość marki.

Podsumowując strategię dotyczącą treści Amazon:

 • Wykorzystaj kontent do budowania swojej marki, opowiedz swoją historię i wyróżnij się na tle konkurencji
 • Regularnie odświeżaj i optymalizuj treści na podstawie testów i tego, co rezonuje z odbiorcami
 • Aktualizuj informacje na Amazon za każdym razem, gdy zaktualizujesz swoją witrynę
 • Upewnij się, że cała treść jest przyjazna dla urządzeń mobilnych

Krok 3: Wykorzystaj reklamy Amazon, aby dotrzeć do klientów (nawet poza Amazon)

Twoje operacje są już dopracowane na 100%, strony produktów i Amazon Store zawierają wizualnie atrakcyjną kreację, teraz nadszedł czas, aby wzmocnić swoją obecność reklamową i uzyskać więcej odwiedzających na listach produktów i stronach sklepu.

Płatne reklamy w wyszukiwarce stale zwiększają swoją znaczenie dla produktów i marek na Amazon. Strony wyników wyszukiwania to najważniejszy element ekosystemu tego marketplace, a reklamy zajęły tam dominującą pozycję i stały się ważne dla kupujących.

Pamiętaj, że brak wykorzystania kompleksowej strategii reklamowej w Amazon znacznie ogranicza zdolność marek do docierania do klientów. Z prostego powodu: ponieważ ponad 70% kupujących w Amazon nie klika poza wyniki pierwszej strony.

Oznacza to, że jeśli Twoje produkty nie są wyświetlane na pierwszej stronie, masz małe szanse, że kupujący przejdą na Twoją kartę produktu. A bez tego nie będzie zakupu.

Nawet marki, które mają silny ranking organiczny, potrzebują strategii reklamowej, ponieważ bez niej pozostaną w tyle pod względem ruchu, sprzedaży, a ostatecznie – rankingu. Konkurencja wykorzystując agresywnie kampanie reklamowe, będzie spychać twoją markę na dalsze miejsca w kategorii.

Jeśli chodzi o generowanie płatnego ruchu, który napędza koło zamachowe Amazon, masz kilka opcji:

 • Reklamy produktów sponsorowanych Amazon
 • Reklamy brandowe
 • Amazon DSP

 Produkty sponsorowane Amazon (Sponsored Product Ads)

Produkty sponsorowane Amazon to reklamy płatne za kliknięcie, oparte na słowach kluczowych (i targetowaniu produktu), które kierują ruch do pożądanej strony produktu na platformie Amazon. Produkty sponsorowane są szczególnie ważne, ponieważ możesz tworzyć kampanie automatyczne do zbierania słów kluczowych i kampanie ręczne w celu bardziej szczegółowego i precyzyjnego kierowania produktów. Reklamy te świetnie nadają się do zwiększania ruchu i wyświetlania twoich produktów na ważne słowa kluczowe, na które inaczej nie wyświetlałby się na pierwszej stronie w sposób organiczny.

Reklamy brandowe (Sponsored Brands)

Sponsored Brands to reklamy kierowane na słowa kluczowe, które mogą pojawiać się u góry strony wyników wyszukiwania.

Reklamy brandowe świetnie nadają się do zwiększania świadomości lub budowania wizerunku marki wokół określonego słowa kluczowego.

Amazon DSP

Poprzednio znana jako Amazon Advertising Platform (AAP), Amazon Demand Side Platform (DSP) to oferta reklam Display Amazon, która może być używana do kierowania reklam do odbiorców Amazon na stronach internetowych i aplikacjach podłączonych do sieci reklamowej Amazon. Od umieszczania banerów na stronie głównej po oferty HTML, Amazon DSP to reklama premium (w przeciwieństwie do innych programów reklamowych, DSP ma wysoki próg wydatków) dostępna w ramach usług Amazon. Jednym z głównych atutów reklamy DSP jest możliwość wykorzystania danych klientów Amazon, w celu wyświetlania reklam dla poprzednich zakupów i klientów, którzy prawdopodobnie kupią produkt w witrynach należących do Amazon.

Podsumowując strategię reklamową Amazon:

 • Wykorzystaj reklamy, aby zwiększyć ruch na swoich produktach, przyspieszyć sprzedaż i ranking.
 • Produkty sponsorowane świetnie nadają się do kierowania na słowa kluczowe i listy konkurentów
 • Reklamy brandowe są skuteczne w budowaniu świadomości wokół Twojej marki lub premiery produktu
 • Twórz kampanie automatyczne do pozyskiwania słów kluczowych i kampanie ręczne do szczegółowego kierowania
 • Korzystaj z Amazon DSP, aby skalować inicjatywy swojej marki na całej ścieżce

Podsumowanie

Amazon będzie stawał się coraz bardziej konkurencyjny, dlatego ważne jest, aby wykorzystać strategię Amazon, uwzględniającą główne czynniki, które napędzają sukces na tym rynku.

Czynniki te wymagają opanowania wydajności operacyjnej, umiejętności budowania kreatywnych treści w celu prezentacji wizerunku, wartości marki i opowiedzenia swojej historii, a także reklamy Amazon w celu zwiększenia widoczności i ruchu na zoptymalizowanych ofertach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com