Straciłeś pracę i zostałeś z kredytem? Co daje Ci ubezpieczenie?

Osoby, które biorą duże kredyty hipoteczne, ale też mniejsze kredyty gotówkowe, często nie zastanawiają się, co będzie, gdy stracą pracę. Tymczasem rynek pracy bywa różny i w wielu branżach można stracić zatrudnienie nawet w dnia na dzień. Wtedy warto nie tylko szybko zabrać się za szukanie pracy, ale też przejrzeć umowy kredytowe i związane z nimi dokumenty. Wiele osób nawet nie pamięta, że ich kredyty są ubezpieczone i właśnie w takiej sytuacji mogą z polisy ubezpieczeniowej skorzystać.

Każdy kredytobiorca już na etapie składania wniosku kredytowego musi zdecydować, czy chce wziąć kredyt z ubezpieczeniem czy bez. Ta pierwsza opcja, choć nieco droższa, jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, szczególnie wtedy, gdy comiesięczna rata kredytu będzie na wysoką kwotę. Wtedy w razie jakichkolwiek problemów z pracą czy innych nieprzewidzianych zdarzeń życiowych będzie można liczyć na to, że ubezpieczyciel za nas spłaci część lub całość raty.

Ubezpieczenie daje spokój

Osoby, które mają ubezpieczenie kredytu od utraty pracy mogą spać spokojnie i nie muszą obawiać się, że bank wypowie im kredyt. Warto jednak od razu po stracie zatrudnienia poinformować o zaistniałej sytuacji bank i firmę ubezpieczeniową, dzięki czemu będzie można zająć się spokojnym poszukiwaniem zatrudnienia. Ubezpieczenie od utraty pracy bywa jednak obwarowane wieloma warunkami. Zanim więc podpiszemy polisę ubezpieczeniową, warto najpierw bardzo dobrze przeczytać całą umowę i przekonać się, czy nie ma w niej żadnych obostrzeń, które wyłączałyby odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej w różnych przypadkach. Niektóre firmy ubezpieczeniowe tak obwarowują się różnymi warunkami, aby w żadnej sytuacji nie wypłacić należnemu klientowi ubezpieczenia. Taka polisa ubezpieczeniowa nie ma więc żadnego sensu i jej płacenie będzie po prostu wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Im wyższa zdolność, tym lepiej

Przy podpisywaniu umowy kredytowej bank nie tylko pyta o ubezpieczenie, ale również sprawdza klienta na wiele sposobów. Ważna jest kondycja finansowa wnioskodawcy, jego zdolność kredytowa oraz możliwości spłaty. Bank musi mieć bowiem pewność, że ma do czynienia z solidnym kredytobiorcą, który odpowiedzialnie podchodzi do kwestii regulowania płatności. Zdarza się często, że bank kredytu nam udzieli, ale nie na taka kwotę, jaką byśmy chcieli. Warto więc sprawdzić swoją zdolność w kilku bankach, gdyż może być ona znacznie różna. Jeśli interesuje nas nasza zdolność kredytowa kalkulator dostępny w internecie będzie dobrym rozwiązaniem. Obecnie wiele jest wirtualnych porównywarek ofert, dzięki którym można sobie w jednym miejscu porównać wiele różnych produktów bankowych oraz sprawdzić swoją zdolność kredytową i możliwości finansowe. To na pewno pozwoli podjąć mniej ryzykowną i bardziej odpowiedzialną decyzję kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com