Jak dobry storytelling zwiększa wartość reklamy?

Od niemal dwustu lat w Stanach, od pół wieku w Europie i od niedawna także w Polsce coraz większe znaczenie zyskuje marketing narracyjny, pozwalający dotrzeć do potencjalnego klienta za pomocą historii. To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala osiągnąć niejednokrotnie większe rezultaty niż przy użyciu standardowej reklamy. Na czym to rozwiązanie polega i jak wpływa na sukces marki?

Czym jest storytelling?

Taka metoda polega na tworzeniu historii o przedsiębiorstwie, a właściwie wybranych aspektach jego działalności. Można w ten sposób opowiadać o założycielu czy prezesie, zaprezentować działania charytatywne, przedstawić misję i wartości firmy czy oddać głos pracownikom. Dobra opowieść zawiera problem, który trzeba rozwiązać. Bohater historii robi dzięki współpracy czy korzystaniu z usług lub produktów danego przedsiębiorstwa. W storytellingu wykorzystuje się różne media. Można więc napisać artykuł, ale można też nagrać spot czy wykorzystać formy graficzne, takie jak infografiki czy wykresy. Wszystko zależy od kreatywności osoby, która stworzy historię.

Rola storytellingu

Opowieść pozwala na budowanie więzi, wzbudza zaufanie. To rozwiązanie które trafia nawet do bardziej opornych na reklamę odbiorców, niechętnie reagujących na przekaz sprowadzający się do “kup nasz produkt” i informacji o usługach. Przedstawia przedsiębiorstwo z zupełnie innej perspektywy, tej mniej znanej, a jednocześnie bardziej ludzkiej, kładąc nacisk na to, co stoi za produktem, a nie na sam produkt. Dlatego opowieść doskonale zapada w pamięć i wzbudza zdecydowanie większe zainteresowanie. Wynika to też z faktu, że storytelling jest nadal słabo rozpowszechniony w Polsce, a jego wykorzystanie jest swego rodzaju nowością dla odbiorcy. Standardowa reklama nie przynosi już tak dobrych rezultatów, a ludzie mają coraz większą świadomość mechanizmów nią rządzących. Storytelling jest za to uczciwy (tu wracamy do wcześniejszych słów o zaufaniu). Trzeba jednak wiedzieć, że nie każda opowieść jest skuteczna. Warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalistów. Przykładowo Dorota Salus realizuje takie usługi w sposób kompleksowy, tworząc zarówno artykuły (z których wiele ukazało się w Gazecie Wyborczej, docierającej do setek tysięcy odbiorców) jak i nagrania audiowizualne. Na stronie internetowej Doroty Salus można zobaczyć przykładowe opowieści, które pomogły w osiągnięciu największych sukcesów przedsiębiorcom.

Jak opowiadanie historii wpływa na reklamę?

  • Storytelling pomaga zapamiętać nazwę i logotyp marki. Wyróżnia się, dlatego budzi większe zainteresowanie klientów i wzbudza emocje. Pamiętajmy, że w czasach, gdy reklamuje się wiele podobnych produktów o podobnej wartości, trudno jest faktycznie się czymś wyróżnić wśród konkurencji. Storytelling na to pozwala.
  • To unikalna forma marketingu, która dopiero zyskuje popularność w Polsce. Dlatego właśnie ma tak duży wpływ na odbiorcę. Nawet jeśli odbiorca sam nie zdecyduje się na zakup danego produktu, będzie bardziej skłonny do polecenia go swoim znajomym, co też przekłada się na sukces firmy.
  • Dobrze zrealizowany storytelling dociera do tysięcy ludzi, jednocześnie mając większą skuteczność niż standardowa reklama.

Można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości takie rozwiązanie będzie coraz chętniej wykorzystywane. Trudno się dziwić – to nowatorski sposób na zainteresowanie odbiorcy produktem lub usługą, które bezpośrednio wpływa na dochody. Ze storytellingu mogą ponadto korzystać zarówno giganci biznesu, jak i małe, rodzinne przedsiębiorstwa, za którymi przecież także stoją fascynujące historie i wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com