Stolarka budowlana – czy produkcja na własną rękę popłaca?

Wielu powiedziałoby: „Deko handlu – to jak kilo roboty”. Po co więc trudzić się, harować na produkcji, skoro o wiele łatwiej można zarobić – handlując? Niby tak, ale gdyby wszyscy tylko handlowali, to kto by produkował? A ci handlujący, czy by handlowali, skoro nikt nie chciałby produkować i siłą rzeczy nie byłoby towarów? Ktoś musi produkować, aby inny ktoś – sprzedawał. No dobrze, ale czy opłaca się na własną rękę coś produkować? Na przykładzie stolarki budowlanej przedstawię, że jak najbardziej tak.

Czym zajmuje się stolarka budowlana?

Przede wszystkim są to drzwi i okna o różnym przeznaczeniu. Nie muszą być one tylko z drewna, choć jest to najbardziej pożądane. Dzisiejsza stolarka budowlana to także aluminium, PCV, stal i inne tworzywa sztuczne z powodzeniem wykorzystywane w tym dziale produkcji. Jeśli chcemy zająć się produkcją stolarki budowlanej, nie musimy się martwić, gdy w naszej okolicy drewno pozostaje towarem deficytowym.

Możemy użyć innych materiałów i także znajdziemy zadowolonych klientów. Ale, nie tylko okna i drzwi są produkowane w stolarce budowlanej także deski tarasowe oraz coraz bardziej popularne elewacje drewniane. Także inne elementy wykorzystywane przy budowie domów. Począwszy od całych więźb dachowych, a skończywszy na parapetach, nawiewnikach, czy nawet moskitierach. Wszystko to przecież jest wykorzystywane do budowy, lub doposażenia domu i może być z powodzeniem produkowane w naszym zakładzie produkcji stolarki budowlanej. Nie od dziś wiadomo, że jeśli będziemy mieć do zaoferowania więcej towarów, to i klientela będzie bardziej obszerna.

Czy to się w ogóle opłaca?

Trzeba sobie powiedzieć, że każda praca na własną rzecz – opłaca się. Jednak aby była bardzo opłacalna i zdolna utrzymać nas i naszą rodzinę, wymaga wielu poświęceń, pracy (nie tylko 8 – godzinnej), oraz wielu innych starań włożonych w nasze przedsięwzięcie. Oczywiście, kapitał początkowy będzie potrzebny, jednak można sobie z tym poradzić poprzez starania o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, stworzenie nowych miejsc pracy, a także np. poprzez kredytowanie, czy leasingi na wynajęcie odpowiednich maszyn do produkcji.

Tutaj może być większe pole do popisu dla przyszłego przedsiębiorcy, ponieważ jest dość dużo banków specjalizujących się li tylko w leasingach. Nie są one zbytnim obciążeniem dla przedsiębiorcy, poza tym zawsze może taką maszynę wymienić, po jakimś okresie jej użytkowania. Leasing – to dobry pomysł, aby rozpocząć produkcje stolarki budowlanej, ponieważ gdybyśmy chcieli zakupić maszyny za gotówkę, trzeba by było mieć olbrzymi kapitał początkowy, a jego odzyskanie w szybkim czasie stanęłoby pod znakiem zapytania.

Warto także odpowiednio wcześniej zebrać kadrę pracowniczą, ponieważ sami nic nie zrobimy. Dziś – pomimo dużego bezrobocia – brak jest odpowiednich ludzi do pracy, lub są tacy, co niby chcą robić, ale tylko patrzą jak godziny lecą. Możemy sobie z tym poradzić, zatrudniając ludzi na akord. Ile zrobi – tyle będzie miał zapłacone. Wtedy możemy „coś niecoś” zaoszczędzić na nieuczciwych pracownikach.

One Comment on “Stolarka budowlana – czy produkcja na własną rękę popłaca?”

  1. Potrzebuję stolarza, który wykona dla mnie drzwi na których będzie zamontowana specjalna klamka antypaniczna. Czy ktoś zna tego typu warsztat stolarki w Krakowie, który zająłby się takim zleceniem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com