Patrząc na odsetek osób starszych i ich zawodową część życia, można nietrudno zauważyć, że sporo jest jeszcze do zrobienia. Zmiany widoczne od niedawna idą w dobrą stronę, jednak musi upłynąć jeszcze sporo czasu, aby osoby dojrzałe miały stabilne miejsce chociażby na rynku pracy, a także mogły mieć szansę na rozwój zawodowy.
Jakie dobre zmiany można zauważyć?
Przede wszystkim powstanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku- dawniej traktowanych jako wymysł, a obecnie ciągle zyskujących na popularności. Jasno z nich wynika, że osoby starsze chcą być „na bieżąco” z tym, co się dzieje na świecie i nadal mają w sobie chęć nauki. To właśnie dzięki UTW osoby starsze są częściej widywane na ogólnodostępnych uczelniach, w szkołach językowych, na kursach prawa jazdy czy zwyczajnych warsztatach, na które zawsze mieli ochotę, ale nigdy wcześniej czasu. Jeżeli chodzi o rynek pracy i warunki zatrudnienia w Polsce to niestety nie zostawiają one złudzeń- osoby starsze nie mają tak dużych szans na awans zawodowy, a ci, którzy stracili pracę szukają nowego zatrudnienia dużo dłużej niż ich młodsi koledzy po fachu. Jaki jest powód tego zjawiska?
Starsi na rynku pracy
Pracodawcy patrzą przyszłościowo na samą współpracę i wybierają kandydatów, którzy mogą się związać z firmą dłużej niż pracownicy, którym niewiele brakuje do emerytury. Ale to przecież starsi pracownicy mają większe doświadczenie i umiejętności, którymi mogliby się podzielić z młodszymi współpracownikami. Jakie więc są wyjścia z takiej sytuacji? Jak osiągnąć harmonię i połączyć różne pokolenia pracowników z korzyścią dla wszystkich?
Ważny podział ról
Szukając pracowników do swojej firmy należy zadać sobie podstawowe pytanie, a mianowicie- czego spodziewamy się po swoim przyszłym pracowniku. Jeśli sprecyzujemy wymagania względem pracownika, łatwiej nam będzie określić, czy może je spełnić młody czy nieco starszy pracownik, czy wiek ma w ogóle jakieś znaczenie. Postawmy na szkolenia pracowników, niezależnie od wieku. Mając we własnej firmie pracowników w różnym wieku, starajmy się tak miksować załogę, aby młodsi mogli się uczyć od starszych i odwrotnie. Organizujmy popularne „burze mózgów”- wówczas będziemy mieć kontakt ze wszystkimi pracownikami i poznamy ich sposób rozwiązywania problemów. Przyjrzyjmy się również funkcjonowaniu naszego przedsiębiorstwa. Często przyzwyczajeni do określonego podziału ról nie zauważamy potencjału naszych pracowników, którzy doskonale sprawdziliby się wykonując inne obowiązki. Pamiętajmy, że istnieją takie obszary działalności przedsiębiorstwa, które chętnie wykorzystają wiedzę i umiejętności dojrzałych pracowników.
Wymiana umiejętności
Często przedsiębiorcy zastanawiają się nad skorzystaniem z ofert kursów dla swoich pracowników. Posiadając zespół różnorodny pod względem wieku można zorganizować taką wymianę umiejętności wewnątrz firmy. Na pewno starsi pracownicy podzielą się wiedzą na temat form pracy z „dawnych lat”, natomiast ich młodsi koledzy przybliżą im nie zawsze znane nowości techniczne.
Porady przygotowano wspólnie z firmą oferującą podnośniki dla niepełnosprawnych – dziękujemy za pomoc w dostarczeniu materiałów.