Srebro inwestycyjne jako zabezpieczenie na przyszłość – czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że złoto inwestycyjne jest aktywem, w które warto zainwestować wolne środki. Warto jednak pamiętać o alternatywach, takich jak srebro, które może być równie ciekawym pomysłem na zabezpieczenie przyszłości.

Srebro to metal szlachetny, który w porównaniu do złota jest wyjątkowo niedoszacowany, zupełnie z resztą niesłusznie. Biorąc pod uwagę znacznie mniejszy i bardziej spokojny rynek tego metalu, dużo prościej jest manipulować jego ceną. Z tego tytułu biorą się m.in. dość widowiskowe wzrosty, jak również żywiołowe spadki cen, których doświadcza srebro inwestycyjne. Warto zatem pamiętać, że nie są to aktywa dla inwestorów o zszarganych nerwach i słabej psychice. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, w których cena srebra wzrasta o połowę w ciągu zaledwie kilku miesięcy, aby następnie oddać cały ten mozolnie wypracowany zysk w kilku następujących po sobie spadkach. Warto jednak pamiętać, że srebro już niejednokrotnie okazywało się czarnym koniem różnego rodzaju inwestycji finansowych.

Czy warto inwestować w srebro?

Argumentów, które przemawiają za tym, aby zainwestować wolne środki w srebro jest naprawdę wiele. Metal ten pełnił niegdyś rolę pieniądza. W epoce bimetalizmu monety wykonane ze złota lub ze srebra były zwyczajnym środkiem płatniczym we wszystkich warstwach społecznych. System ten sprawdzał się doskonale, aż do chwili, kiedy wydrukowano pierwsze pieniądze papierowe. W obecnej chwili złoto inwestycyjne oraz srebro w fizycznej postaci jest świetną lokatą kapitału.

Popyt przemysłowy

W przeciwieństwie do złota, srebro jest bezpowrotnie zużywane w przemyśle, gdyż zaraz po ropie ma najwięcej zastosowań ze wszystkich surowców występujących w przyrodzie w stanie naturalnym. Metal ten jest niezwykle ceniony w produkcji kosmetyków, sprzętu komputerowego i telefonów komórkowych, luster, sprzętu medycznego, baterii i bardzo wielu innych produktów z niemal wszystkich branż. W dalszym ciągu nie znaleziono dobrej alternatywy dla zastosowania srebra w przemyśle, a jego odzysk jest na tyle mało opłacalny, że nie udaje się go stosować na szeroką skalę.

Zasoby srebra

Zgodnie z najnowszymi szacunkami w skorupie ziemskiej występuje niemal 17 razy mniej srebra niż złota. Dodatkowo znaczne zapotrzebowanie przemysłu i duże zużycie prowadzi do tego, że ta różnica pogłębia się w bardzo szybkim tempie.

Jak inwestować w srebro?

Istnieje całkiem sporo różnych możliwości inwestowania w ten cenny metal. Do najbardziej popularnych należą srebrne monety inwestycyjne, sztabki oraz medaliony (można je znaleźć w sklepach internetowych). W srebro da się również inwestować przy pomocy tak zwanych certyfikatów, które są pewnego rodzaju potwierdzeniem posiadania fizycznego kruszcu ulokowanego w skarbcu. Dość popularne są również kontrakty terminowe oraz opcje binarne, które w prosty, aczkolwiek stosunkowo ryzykowny sposób podają możliwość zarabiania na spadkach lub też na wzrostach cen kruszcu.

Z roku na rok inwestowanie w srebro nabiera coraz większego znaczenia. Nie będzie więc przesadnym stwierdzenie, że srebro jest złotem mniej zamożnych inwestorów, a z powodu znacznie niższych cen metal ten jest dostępny dla dużo większej liczby osób.

One Comment on “Srebro inwestycyjne jako zabezpieczenie na przyszłość – czy warto?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com