Sprzedaż samochodu a OC – sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!

Sprzedaż samochodu to nie tylko zysk, ale również szereg formalności, których należy dopełnić. Jedną z nich jest kwestia ubezpieczenia OC i AC. Co dzieje się z nimi po pozbyciu się pojazdu? Gdzie należy zgłosić taką transakcję? O tym musisz pamiętać!

Ubezpieczenie OC – formalności po sprzedaży auta

Posiadanie samochodu wiąże się z odpowiedzialnością oraz pewnymi kosztami. Przed właścicielem pojawia się szereg wyzwań, jak rejestracja pojazdu czy wykupienie odpowiedniej polisy. O ile w przypadku rejestracji można liczyć na wiedzę i wsparcie urzędników, kwestią ubezpieczenia należy zająć się już samodzielnie. Niezwykle ważne jest, by pamiętać o polisie OC, która jest obowiązkowa, a jej brak karany się wysokimi grzywnami. Przydatnym narzędziem jest więc darmowy kalkulator OC, za pomocą którego można znaleźć i wykupić atrakcyjną polisę.

Także sama transakcja sprzedaży auta oznacza potrzebę wypełnienia kilku dokumentów i to zarówno przez sprzedającego, jak i kupującego. Obie strony muszą dopilnować formalności, by oficjalnie dopełnić targu. Jednym z podstawowych zadań jest poinformowanie przez zbywcę ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Takie zgłoszenie chroni przed wezwaniami do zapłaty składek i ma charakter obowiązkowy. Na powiadomienie i dostarczenie odpowiednich wniosków, sprzedający ma 14 dni.} Wypowiedzenie OC powinno zawierać numer polisy oraz dane osoby, której sprzedaliśmy auto.

Co dzieje się z polisą OC i AC po sprzedaży auta?

“Sprzedałem auto i nie wypowiedziałem umowy OC” – to częsty przypadek, co więc dzieje się w w razie niedopełnienia formalności? Osoba, która nie zgłosi sprzedaży musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może na niego nałożyć obowiązek opłacenia kolejnej składki, mimo fizycznego braku auta.

Gdy auto zostało sprzedane z ważną polisą OC, przechodzi ona automatycznie na nowego właściciela. Oznacza to, że nie musi on płacić żadnych dodatkowych składek aż do wygaśnięcia umowy. Ma jednak pełne prawo do tego, by zmienić ubezpieczyciela. Wystarczy jedynie, że zgłosi wypowiedzenie i wybierze nową polisę. Takie rozwiązanie ma z kolei konsekwencje dla poprzedniego właściciela. Dostanie on wówczas zwrot kosztów za pozostały czas umowy.

Nie każdy kierowca decyduje się na wykupienie AC, przede wszystkim dlatego, że polisa ta nie ma charakteru obowiązkowego. Z tego też tytułu, nie przechodzi na nowego właściciela pojazdu, jak ubezpieczenie OC. Nabywca – jeśli ma taką wolę – może ubezpieczyć się we własnym zakresie. Zbywca ma natomiast prawo do odzyskania niewykorzystanych składek. W tym celu musi poinformować ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży samochodu.

Polecamy:
– największy wybór łożysk do skrzyni biegów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com