Sprzedaż lodów w sklepikach osiedlowych? Testujemy czy opłaca się to producentom

Żeby odpowiedzieć sobie na wyżej postawione pytanie, należy przede wszystkim przyjrzeć się samym sklepikom osiedlowym, specyfice ich działania oraz docelowej grupie klientów. Przede wszystkim niewielkie zazwyczaj sklepiki osiedlowe kojarzą się z okresem PRL-u, kiedy to o supermarketach można było pomarzyć, a sam asortyment był nieco ograniczony. Od czasu pojawienia się supermarketów sklepiki osiedlowe straciły część klienteli, dlatego też konieczne było dostosowanie asortymentu osiedlowego sklepu do oczekiwań jego klientów.

Odpowiadając na największe potrzeby klientów w niewielkim sklepie znaleźć można artykuły spożywcze podstawowej potrzeby, co ma swoje źródło także w niewielkim metrażu samej placówki. W związku z tym lody są rodzajem towaru, który można znaleźć w niewielkich, osiedlowych sklepikach, jednak zazwyczaj ich wybór jest ograniczony.

Współpraca producentów ze sklepikami

Sami klienci są często świadkiem wielu sytuacji, które świadczą o poziomie współpracy producentów towarów, jak w naszym przypadku lodów z właścicielami sklepików działających na polskich osiedlach. Pomijając kwestię wyższej niż w supermarketach cen, klienci często są świadkami sytuacji, gdzie realna cena produktu ma się nijak do ceny sugerowanej przez producenta.

Produkty sprzedawane w zestawach, często z gratisowymi dodatkami, są zazwyczaj rozrywane i sprzedawane jako pojedyncze sztuki. Takie sytuacje negatywnie wpływają na ogólny wizerunek firmy, co zmniejsza liczbę klientów, o których małe, lokalne sklepy i tak muszą walczyć z dużymi marketami.

Spożycie lodów w Polsce

Podejmując rozważanie, czy lody dołączyć do asortymentu swojego sklepu warto zastanowić się nad czasem, kiedy jest na nie największy popyt. W Polsce największy zbyt tych zimnych deserów można odnotować w miesiącach letnich, czyli zazwyczaj od czerwca do końca września, a w pozostałą część roku lody w niewielkim stopniu wykorzystywane są jako dodatek do innych deserów.

Z danych wynika, że Polak zjada przeciętnie 4-5 litrów lodów rocznie, a w tej kwestii wyprzedzają nas sporo krajów, w tym skandynawskie. Ta kwestia jest właśnie kluczowa przy podejmowaniu decyzji odnośnie wprowadzenia lodów do asortymentu małych sklepików.

Lody w małych sklepach- komu się to opłaca?

Patrząc na sprzedaż lodów w Polsce raczej trudno się spodziewać sprzedaży na wysokim poziomie poza miesiącami letnimi i to w małych sklepach osiedlowych. Obecnie największą popularnością cieszą się lody niestandardowe, czyli wytwarzane za pomocą specjalnych maszyn, np. lody włoskie, czy lody na wagę, robione według tradycyjnych receptur.

W związku z tym lody znane nam w popularnej odsłonie, czyli te na patyku czy w litrowych opakowaniach mają sporą konkurencję. Sam poziom sprzedaży lodów ma też związek z miejscem zakupów najczęściej wybieranym przez Polaków, a w zdecydowanej czołówce znajdują się supermarkety i duże sklepy. Dystrybuując więc produkty lodowe do małych sklepów nie należy liczyć na wielki zysk.

Zainteresował Cię temat produkcji lodów? Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.braciakoral.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com