[Materiał partnera]
Grono osób korzystających z handlu online cały czas się powiększa. Sprzedaż internetowa u większości osób nie wywołuje już obaw. W zamian wzbudza raczej pozytywne skojarzenia związane z wygodą oraz oszczędnością czasu i pieniędzy. Klienci e-commerce mają też coraz większe wymagania. Jakie? Sprawdź przegląd najnowszych trendów!
Sprzedaż internetowa – stabilny wzrost
Sprzedaż internetowa odnotowała największy wzrost w początkach pandemii, czyli w 2020 roku. Polski rynek urósł wtedy w krótkim czasie o kilkanaście procent. W 2023 roku, gdy zagrożenie epidemiczne minęło, konsumenci nadal chętnie kupują online. Co więcej, wartość dokonywanych przez nich zakupów cały czas wzrasta. Przybywa też nowych osób, które przekonują się do zakupów przez internet. Pokazuje to, że sprzedaż e-commerce to nie chwilowy trend.
Popularyzacja sprzedaży w internecie sprawia, że konkurencja na rynku jest coraz większa. Sklepy muszą się coraz bardziej starać, aby przekonać do siebie klientów. Ci natomiast stają się coraz bardziej wymagający. Wpływa to na kreowanie nowych trendów w e-commerce. Nie chcesz pozostać w tyle? Sprawdź, czego oczekuje współczesny klient sklepu internetowego!
Coraz szybsze dostawy
Konsumenci z całą pewnością nie lubią długo czekać na swoje zakupy dokonywane online. Wiele sklepów internetowych przyzwyczaiło społeczeństwo do szybkich zakupów online. Obecnie dostawa w 24 godziny to już niemal standard, a konieczność oczekiwania na towar powyżej 48 godzin często spotyka się z dezaprobatą. Co więcej, wymagania w tym zakresie cały czas rosną. Najnowszym trendem jest więc jeszcze szybsza dostawa! Na popularności zyskują serwisy i aplikacje prowadzące sprzedaż internetową z dostawą w kilka godzin lub nawet 30 minut. Na razie zajmują się one głównie drobnymi sprawunkami (np. codziennymi zakupami), ale prawdopodobnie już wkrótce zakres tego typu usług będzie się zwiększać.
Sprzedaż internetowa i tradycyjna – ich połączenie to przyszłość!
Mimo iż sprzedaż internetowa oferuje wiele zalet, konsumenci nie są gotowi na całkowitą rezygnację z tradycyjnych zakupów. Dlatego na popularności zyskują modele sprzedaży wielokanałowej (multichannel i omnichannel). W szczególności ta druga strategia, zakładająca pełną spójność i współpracę różnych kanałów sprzedaży, jest wyznacznikiem tego, jak już prawdopodobnie niedługą będą działać firmy e-commerce.
Omnichannel zakłada integrację różnych kanałów sprzedaży online i offline w celu zapewnienia klientom możliwie dużej dostępności i wygody zakupów. Konsument może elastycznie kształtować swoją ścieżkę zakupową, zgodnie z własnymi preferencjami. Omnichannel to poniekąd odpowiedź na efekt ROPO (Research Online, Purchase Offline). Handlowcy zauważyli bowiem, że konsumenci coraz częściej oglądają interesujące je produkty online, po czym dokonują zakupów w sklepach stacjonarnych. Czasami miejsce ma też odwrotna sytuacja (tzw. odwrócone ROPO), w której research prowadzony jest w sklepie stacjonarnym, a zakupu dokonuje się online. Omnichannel daje jednak konsumentom nie tylko możliwość dokonywania w ten sposób zakupów, ale zapewnia im również jednakowe doświadczenia oraz warunki (np. dotyczące zniżek, zwrotów, obsługi klienta) niezależnie od wybranej ścieżki.
Odroczone płatności w sprzedaży internetowej
Kolejny duży trend to odroczone płatności typu „kup teraz, zapłać później” oferowane w sprzedaży przez internet coraz częściej. Za obsługę płatności BNPL (ang. buy now, pay later) odpowiadają specjalne serwisy, które dają użytkownikowi możliwość odroczenia płatności za towar bez dodatkowych kosztów (najczęściej do 30 dni) lub rozłożenia jej na raty.
Wprowadzenie płatności odroczonej spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem konsumentów, a sklepom internetowym pomaga zwiększać wartość koszyka i wysokość przychodów. Klienci zyskują dzięki temu większą swobodę zakupów, a także poczucie bezpieczeństwa podobne do tego, jakie zapewniają zakupy za pobraniem.
Najnowsze trendy w sprzedaży internetowej mają związek przede wszystkim z udogodnieniami dla kupujących. Należy jednak pamiętać, że na ich wprowadzaniu zyskują również sprzedawcy – m.in. poprzez większe zyski i lojalność klientów. Dlatego warto się nimi zainteresować!
– Frezowanie CNC dla branży automotive
– Jak przygotować firmę na KSeF – przewodnik dla przedsiębiorców
– Prawa i obowiązki dotyczące pracy zdalnej