Sprytne sposoby na oszczędność

W trudnej sytuacji gospodarczej znaczenie efektywnego oszczędzania jest większe niż kiedykolwiek. Wiele osób zastanawia się obecnie, jak wesprzeć kondycję swojego portfela lub konta w banku. W związku z tym szukamy obszarów, w których możemy zaoszczędzić. Okazuje się, że tych jest więcej niż myślimy. Musimy tylko świadomie podchodzić do kwestii związanych z naszym budżetem. W artykule prezentujemy najczęstsze sposoby oszczędzania wybierane przez Polaków.

Tradycyjna lokata – hit czy kit?

Trzymanie pieniędzy w skarpecie chyba już bezpowrotnie wyszło z mody. Zdecydowana większość Polaków korzysta z usług banków. Odkładanie pieniędzy na tradycyjnej lokacie jest nadal jedną z najczęściej wybieranych opcji wśród osób chcących ulokować gdzieś swoje oszczędności. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane, ponieważ wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem. Jednak w obliczu wysokiej inflacji oprocentowanie lokat nie gwarantuje realnego zysku, a jedynie minimalizowanie strat. Lokata traci na swojej atrakcyjności gdy porównamy obecne oprocentowanie z tymi, które funkcjonowały jeszcze kilka lat temu. Są one zdecydowanie niższe. To wszystko przekłada się na fakt, że w kontekście efektywnego oszczędzania są dostępne bardziej opłacalne opcje.

Oszczędzanie w obcej walucie

Ekonomiści zwracają uwagę na opłacalność rozwiązania, jakim jest oszczędzanie w obcej walucie. Trzymanie swoich oszczędności w walucie innej niż złoty może okazać się naprawdę atrakcyjną opcją, zwłaszcza w dobie rosnącej inflacji przekładającej się na słabość rodzimej waluty. Przed osobami chcącymi uzyskać oszczędność na przewalutowaniu zupełnie nowe możliwości otwiera internetowa wymiana walut. Kursy walut oferowane przez kantory internetowe powszechnie uchodzą za najbardziej korzystne i to zarówno w porównaniu do kantorów stacjonarnych, jak i banków. Jaką walutę najbardziej opłaca się kupić? To można łatwo sprawdzić korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów walut, które pozwolą ocenić skalę możliwej oszczędności. Korzystając z tego rozwiązania można przy sprzyjających okolicznościach stworzyć sobie solidną poduszkę finansową. Wiele wskazuje na to, że kantory online to przyszłość wymiany walut, a oszczędzanie w obcej walucie to przyszłość oszczędzania. Warto podążać z duchem czasu!

Zmiana nawyków

Nasze nawyki w codziennym życiu mogą wydawać się mało znaczące, jednak często przynoszą efekty. Przykładanie większej uwagi do tego, kiedy i na co wydajemy nasze pieniądze, może skutecznie przyczynić się do ograniczenia wydatków. Jedną z najłatwiejszych do wprowadzanie zmian jest drobna korekta swojej zakupowej rutyny. Przed pójściem do sklepu warto sporządzić listę produktów, które są nam potrzebne. Zmniejszamy wtedy prawdopodobieństwo, że w aurze sklepowego szaleństwa kupimy rzeczy, które są nam zwyczajnie zbędne. Są to zazwyczaj wydatki, których później żałujemy.

Dużą zmianę może przynieść także przemyślenie sposobu, w jaki użytkujemy nasze mieszkanie. W obliczu rosnących cen energii warto oszczędnie podchodzić do ogrzewania i oświetlenia. Zimą lepiej cieplej się ubrać kosztem zmniejszenia temperatury w pomieszczeniach, a zwykłe żarówki wymienić na te LEDowe, energooszczędne. Po podjęciu tego typu działań szybko zobaczymy zmianę w naszych rachunkach.

Chociaż zmiana nawyków jest niezwykle istotna z perspektywy utrzymania dobrej sytuacji finansowej, w sytuacji trudnej ekonomicznie, a zwłaszcza w obliczu szalejącej inflacji minimalizującej efekty naszych codziennych decyzji, lepiej sprawdzają się bardziej zaawansowane działania, ściśle związane z działaniami finansowymi. Po zestawieniu zaprezentowanych przez nas możliwych rozwiązań, najrozsądniejszym wyjściem w obecnej sytuacji wydaje się oszczędzanie w obcej walucie. Obserwowanie, jak nasze oszczędności mimo trudnej sytuacji gospodarczej znajdują się na optymalnym poziomie, może być niezwykle satysfkacjonujące.

Ranking kont osobistych
Nowoczesne konstrukcje stalowe – sprawdź o czym warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com