Sprawozdania finansowe – wszystko co powinieneś wiedzieć na ich temat

Sprawozdanie finansowe to dokument, który regularnie powinny składać firmy zobowiązane do tego przez KRS. Od pewnego czasu przedsiębiorcy, którzy mają taki obowiązek, składają sprawozdanie finansowe wyłącznie w formie elektronicznej. Nie ma natomiast możliwości tak jak dawniej, aby złożyć dokument w postaci papierowej.

Od kiedy zostały wprowadzone e-sprawozdania finansowe przedsiębiorcy mają zdecydowanie łatwiej. Do dyspozycji mają bowiem szereg narzędzi, które ułatwiają przygotowanie takiego dokumentu i gwarantują, że będzie on w stu procentach zgodny z wymogami i pozbawiony błędów. Zadaniem przedsiębiorców jest natomiast dopilnowanie wszystkich określonych ustawowo terminów, jakie mają na wysyłanie tego rodzaju sprawozdań.

Obowiązki przedsiębiorców wpisanych do KRS

Sprawozdanie finansowe musi złożyć w określonym czasie każdy przedsiębiorca, który został wpisany do rejestru KRS. Od tego obowiązki istnieje jednak szereg wyjątków. Zwolnieni ze sprawozdania finansowego są wspólnicy spółek partnerskich oraz spółek jawnych osób fizycznych, jeśli ich spółka nie prowadzi ksiąg rachunkowych lub też gdy przychody netto spółki za poprzedni rok obrotowy są niższe niż dwa miliony euro. W tej sytuacji takie firmy muszą jedynie złożyć elektroniczne poświadczenie o braku obowiązki sporządzania sprawozdania finansowego. Roczne sprawozdanie finansowe firmy powinno być złożone w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia. A na to działanie przedsiębiorcy mają dokładnie 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Jeśli wiec rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, przedsiębiorcy muszą złożyć sprawozdanie finansowe KRS do 15 lipca następnego roku.

Wiele zalet sprawozdań online

Nowoczesne i wygodne e-sprawozdanie znacznie ułatwia zadania, jakie stoją przed przedsiębiorcami. Warto więc korzystać z innowacyjnych platform, które pozwalają na elektroniczne wypełnienie sprawozdania, a następnie wysłanie go do odpowiedniego urzędu. E-sprawozdania dostępne na sprawdzonych platformach są kompleksowe, zawierają wszystkie niezbędne drugi i załączniki. Można wszystko bez problemu znaleźć w jednym miejscu. Dodatkowo są nieustannie uaktualniane, dzięki czemu można mieć pewność, że są na bieżąco ze wszystkimi wymogami i zmieniającymi się przepisami. Dodatkowo e-sprawozdania są szybkie, wygodne oraz pozbawione ryzyka popełnienia błędów. Jeśli w trakcie wypełniania elektronicznego sprawozdania wpiszemy coś źle lub w niewłaściwym miejscu, system od razu poinformuje nas o błędzie. Na etapie wysyłania sprawozdania możemy więc mieć pewność, że jest ono wypełnione w stu procentach poprawnie. Wirtualne sprawozdania są wygodne, bezpieczne, bezproblemowe w użytkowaniu. Warto po nie sięgać, aby usprawnić przepływ informacji pomiędzy firmą a odpowiednimi urzędami czy instytucjami nadzorującymi lub kontrolującymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com