Zwłaszcza w branżach artystycznych potencjał kreatywny wielu pracowników nadal jest niewykorzystany. Aby temu zapobiec i aktywizować zatrudnionych, pracodawcy powinni wykorzystywać sposoby na pobudzanie kreatywności podwładnych. Oni sami zaś również mogą korzystać z tych metod w celu zwiększania swojego potencjału.
1. Aktywność fizyczna
Zwiększona aktywność fizyczna dobrze wpływa na większość procesów zachodzących w naszym organizmie, zwłaszcza na myślowe i odpowiedzialne za kreatywność. Warto więc uprawiać wszelkiej maści sporty, zarówno przed pracą, jak i po niej. Pracodawca zaś może pomóc w tym pracownikom zapewniając dostęp do siłowni i placówek sportowych za sprawą karty multisport.
2. Odpoczynek
Nawet artyści i osoby pracujące umysłowo potrzebują stosownej dawki snu oraz odpoczynku. Z tego względu najlepiej spać minimum 8 godzin dziennie i relaksować się w każdy możliwy sposób. Pomóc w tym mogą m.in. specjalnie zaprojektowane przestrzenie pracownicze. Chill room bądź ogród niedaleko biura to wspaniałe miejsce na odnalezienie wewnętrznego spokoju i poszukiwanie natchnienia do dalszej pracy kreatywnej.
3. Burza mózgów
Mimo iż w wielu firmach i zawodach liczy się indywidualizm, dobra burza mózgów sprawia, iż do głowy przychodzą nieznane dotąd pomysły, a skala problemu nie jest już tak duża. Praca w oparciu o tego typu metody może wykrzesać z wielu pracowników ogromne pokłady kreatywności. O wiele łatwiej wówczas odnaleźć inspirację, a przypadkowe oraz bezsensowne pomysły przekuć w mocną i przekonywującą ideę.
4. Porządne śniadanie
Śniadanie jako najważniejszy i najpotrzebniejszy posiłek dnia stanowi paliwo dla naszej kreatywności. Powinniśmy więc zadbać o nie należycie, gdyż od jego jakości zależy chęć do pracy i jej efekty. Niektórzy pracodawcy zapewniają swoim podwładnym śniadanie w formie cateringowej, gdyż wiedzą, iż kreatywność rodzi się już w żołądku.