Cięcie kosztów jest to prawdopodobnie najszybszy i najprostszy sposób poprawienia rentowności firmy. Wprowadzenie systemu kontroli kosztów może przynieść natychmiastowe oszczędności i zapewnić, że firma będzie nadal konkurencyjna w dłuższej perspektywie.
Systematyczna kontrola kosztów
Trzeba tutaj rozpocząć od określenia swoich głównych źródeł kosztów. Mogą to być:
- firmowe zakupy,
- produkcja,
- sprzedaż i marketing,
- finanse i administracja.
Trzeba zrobić rachunek zysków i strat za ostatnie sześć miesięcy, a następnie rozpocząć pracę nad tym, co można zmienić identyfikując obszary, w których można zaoszczędzić koszty.
Jak to zrobić? Oto kilka prostych przykładów.
- Można zlecić na outsourcing jakąś pracę, albo wynająć kogoś w niepełnym wymiarze czasu zamiast w pełnym wymiarze czasu?
- Jeżeli koszty ubezpieczenia są wysokie, spróbuj poszukać nowego, tańszego dostawcy.
- Inne koszty, takie jak kwestia długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw o oprocentowaniu stałym są trudne do kontrolowania w krótkim okresie. Jednak pomyśl o konsolidacji długów – czasem to mądra opcja.
- Jeśli potrzebujesz nowego samochodu firmowego być może wcale nie musisz go kupować, okazuje się iż często wynajem samochodów jest mądrzejszym rozwiązaniem i to nawet w aspekcie długoterminowym (zobacz jak przedstawiają się ceny wynajmu samochodów w przykładowej wypożyczalni http://www.carson.auto.pl/).
Porównanie kosztów rzeczywistych z budżetem
Określ swoje rzeczywiste koszty i porównaj je z kwotami przeznaczonymi na te cele w budżecie. Postaraj się wypracować dlaczego istnieje rozbieżność między tym, co planujesz wydać i tym, co faktycznie wydajesz. Rzeczywiste koszty, które są wyższe niż te w ustalonym budżecie kosztów zwykle wskazują na miejsce, od którego powinieneś zacząć redukcję kosztów. Niższe koszty mogą wskazywać stan dobrego zarządzania, ale mogą także odzwierciedlać spadek jakości. Arkusz kalkulacyjny jest łatwym sposobem zapisu i porównywania kosztów w sposób regularny, najlepiej co miesiąc. Z udziałem tego narzędzia dokonuj okresowego przeglądu, co robisz i jak to robisz.
Porównuj też wydatki swojej firmy w stosunku do innych podobnych firm. Na przykład, twój poziom marnotrawstwa może być wyższy od średniej w branży. Jest to okazja do wdrożenia rozwiązania oszczędnościowego, jest to szansa, by wyznaczać cele.
Kto powinien być zaangażowany w redukcję kosztów?
Jeśli to możliwe niech będzie to odpowiedzialny za dany dział kierownik. Niektóre koszty będą łatwiejsze do kontrolowania, jeśli jedna osoba będzie sprawować pieczę nad tym aspektem działalność. Poinformuj również swoich pracowników o redukcji i kontroli kosztów. Daj im motywację do zaproponowania opłacalnych pomysłów na oszczędności.
Burza mózgów jest zawsze dobrą metodą na rozwiązywanie firmowych problemów. Pracownicy są bardziej skłonni do współpracy w kontroli kosztów, jeśli wyjaśnisz im przyczyny zmian i przedstawisz związane z tym korzyści dla biznesu. Istnieją pewne koszty, które mogą być zmniejszone przy niewielkim ryzyku wystąpienia niekorzystnego wpływu na jakość i wydajność, a wyżej wspomniany wynajem samochodów zamiast ich zakupu na pewno jest pośród tych sposobów.