Specyfika miejsc zatrudnienia

Od specyfiki miejsca zatrudnienia zależy bardzo wiele. Od atmosfery w pracy, przez zarobki, aż po możliwości rozwojowe. Składa się na nią kilka elementów, które sprawiają, że dana firma wygląda i działa tak, a nie inaczej. Oto najważniejsze z nich.

Wielkość firmy

Duże firmy i przedsiębiorstwa mają to do siebie, iż przeważnie działają na proporcjonalnie dużym rynku. Oznacza to, iż mamy w nich możliwość kontaktu ze znaczącymi klientami w branży. Ponadto, duże firmy dysponują znacznymi środkami, które mogą przeznaczać m.in. na szkolenia pracownicze. W ten sposób o wiele łatwiej o rozwój i tworzenie mocnej oraz stabilnej kariery. Wielkość firmy rzutuje jednak na integrację z poszczególnymi współpracownikami. Co więcej, w wielu przedsiębiorstwach nasze stanowisko może być traktowane jako jedno z wielu ogniw, a co za tym idzie – nie jest ono wyróżniające się i stabilne.

Branża, w której działa przedsiębiorstwo

Branża, w której działa wybrane przedsiębiorstwo warunkuje niemal wszystko. Począwszy od możliwości zatrudnienia, a co za tym idzie – ilości ofert zamieszczanych przez firmę na portalach, takich jak np. Pracuj.pl, aż po środki przeznaczane na pracowników i ich rozwój. Im branża bardziej specjalistyczna, tym większe prawdopodobieństwa dbania o zatrudnione osoby. Jeśli zaś firma funkcjonuje np. w handlu możemy spodziewać się bardzo dużej rotacji pracowniczej oraz dość sztywnego czasu pracy (obowiązki pełnione również w niedziele i święta).

Charakter obowiązków

Praca ze względu na charakter obowiązków przeważnie dzieli się na: pracę fizyczną oraz umysłową. W pierwszym przypadku specyfika zatrudnienia będzie nastawiona na ciężkie warunki wykonywania obowiązków i ciągłą aktywność fizyczną. W drugim zaś przypadku praca polegać będzie na np. czynnościach biurowych, zadaniach wykonywanych za pomocą komputera bądź kreatywnym tworzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com