Spadek wartości nieruchomości – kto ustala wysokość odszkodowania?

Na spadek wartości nieruchomości często pracują sami właściciele – nie dbają o swoją własność, nie inwestują i często doprowadzają dom czy mieszkanie do fatalnego stanu. Dużo częściej jednak wartość domu spada z przyczyn zupełnie niezależnych od właściciela. Warto wiedzieć, że w takich sytuacjach mamy prawo do dochodzenia odszkodowania i wypłacenia nam kwoty, o jaką spadła wartość nieruchomości.

Wartość nieruchomości może się obniżyć z wielu przyczyn. Wystarczy, że w pobliżu domu czy zabudowań gospodarskich powstanie droga szybkiego ruchu, zakłady przemysłowe, obiekty komercyjne, rozbudowana infrastruktura dla różnego rodzaju firm, a wartość domu spada, bo nie leży on już w atrakcyjnej lokalizacji. Zdarza się, że w pobliżu budynku powstają farmy wiatrowe, duże gospodarstwa hodowlane i inne uciążliwe inwestycje, które dla mieszkańców danych terenów są wyjątkowo nieprzyjazne. Mieszkańcy zwykle nie mają wpływu na wydawanie decyzji o inwestycjach, nie są w stanie także ich przerwać. Mają natomiast prawo do ubiegania się o odszkodowanie za to, jak mocno ich nieruchomość obniżyła swoją wartość.

Kiedy warto walczyć o odszkodowanie

Ubiegając się o odszkodowanie za spadek wartości domu możemy choć w części uzyskać rekompensatę za to, że w jego pobliżu powstała zupełnie nam nieprzyjazna inwestycja. Odszkodowania obejmują nie tylko kwoty, o jakie się obniżyła wartość domu. Często są to także rekompensaty dla mieszkańców za pogorszenie warunków życia. Warto jednak mieć świadomość, że właściciel nieruchomości musi udowodnić, że kiedyś budynek był dużo więcej warty, a później, po powstaniu nowej inwestycji, jego wartość mocno spadła. Do spraw odszkodowawczych powoływani są zwykle biegli z zakresu nieruchomości, którzy szacują wartość budynków przed pojawieniem się szkodliwego czynnika i po jego pojawieniu się.

Warto walczyć o swoje prawa

Właściciele nieruchomości, których wartość mocno się obniżyła, bardzo często nawet nie mają wiedzy, że mogą ubiegać się o odszkodowanie. Druga strona, czyli inwestor zwykle ich o czymś takim nie poinformuje, gdyż nie leży to w jego interesie. Warto więc wybrać się do dobrej kancelarii prawnej, najlepiej takiej, która specjalizuje się w odszkodowaniach dotyczących nieruchomości. Profesjonalni prawnicy, którzy na co dzień zajmują się odszkodowaniami dla właścicieli nieruchomości są w stanie szybko doradzić, ocenić, o jakie odszkodowanie można się ubiegać, a także kompleksowo zająć się sprawami klientów. Powierzając sprawę o odszkodowanie specjalistom można mieć pewność, że będzie ona prowadzona na najwyższym poziomie i według najlepszych standardów. Właściciel nieruchomości praktycznie nie musi zajmować się żadnymi kwestiami formalnymi – kancelaria odszkodowawcza sama zajmie się kontaktem ze stroną pozwaną, tworzeniem pism procesowych, a także reprezentowaniem swoich klientów przed sądem w czasie postępowania o odszkodowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com