Skrzynia biegów – jak to działa?

Silniki z wewnętrznym spalaniem pracują z dużymi prędkościami, więc redukcja przełożeń jest konieczna do przeniesienia mocy na koła napędowe, które obracają się znacznie wolniej.

Skrzynia biegów zapewnia wybór biegów do różnych warunków jazdy: start z postoju, wjazd pod górę lub jazda po równych powierzchniach. Im niższy bieg, tym wolniej obracają się koła jezdne w stosunku do prędkości obrotowej silnika.

Przekładnia o stałym zazębieniu

Skrzynia biegów to drugi, po sprzęgle, stopień w układzie przeniesienia napędu. Zwykle jest przykręcony do tylnej części silnika, ze sprzęgłem pomiędzy nimi. Nowoczesne samochody z manualną skrzynią biegów mają cztery lub pięć biegów do przodu i jeden do tyłu, a także pozycję neutralną np. skrzynie biegów Opel.

Koło zębate obraca się swobodnie na tulei, obracane przez zazębiające się koło zębate na wale pośrednim. Nieopodal znajduje się synchronizator, na który składa się główny wał. Widelec przesuwa synchronizację w kierunku wybranego biegu. Powierzchnie cierne synchronizują prędkości wału, a synchronizacja i blokada przekładni są ze sobą połączone.

Dźwignia zmiany biegów, obsługiwana przez kierowcę, jest połączona z szeregiem drążków zmiany biegów w górnej lub bocznej części skrzyni biegów. Pręty selektora leżą równolegle do wałków podtrzymujących koła zębate. Najpopularniejszą konstrukcją jest przekładnia o stałym zazębieniu. Posiada trzy wały: wejściowy, pośredniczący i główny, które poruszają się w łożyskach w obudowie skrzyni biegów.

Istnieje również wałek, na którym obraca się koło zębate zwrotne biegu wstecznego.

Silnik napędza wał wejściowy, który napędza wał pośredni. Wał pośredni obraca koła zębate na wale głównym, ale te obracają się swobodnie, dopóki nie zostaną zablokowane za pomocą urządzenia synchronizującego, które jest połączone z wałem.

Jest to urządzenie synchronizujące, które jest faktycznie obsługiwane przez kierowcę za pomocą drążka selektora z widelcem, który porusza synchronizacją, aby włączyć bieg. Pierścień oporowy, urządzenie opóźniające w synchronizacji, jest ostatnim udoskonaleniem nowoczesnej skrzyni biegów. Uniemożliwia włączenie koła zębatego, dopóki prędkości wału nie zostaną zsynchronizowane.

W niektórych samochodach montowany jest dodatkowy bieg zwany nadbiegiem. Jest wyższy niż najwyższy bieg, dzięki czemu zapewnia ekonomiczną jazdę przy prędkościach przelotowych. Biegi wybierane są systemem drążków i dźwigni sterowanych dźwignią zmiany biegów. Napęd przekazywany jest przez wał wejściowy na wał pośredni, a następnie na wał główny, z wyjątkiem napędu bezpośredniego – przekładnia górna – gdy wał wejściowy i wał główny są ze sobą zablokowane.

Jak działają biegi?

Wszystkie biegi oprócz tych potrzebnych do cofania są stale zazębione. Koła zębate na wale wyjściowym obracają się swobodnie wokół niego, podczas gdy te na wale pośrednim są nieruchome. Na pierwszym biegu najmniejsze koło zębate na wałku pośrednim (z najmniejszą liczbą zębów) jest do niego przymocowane, przekazując napęd przez największe koło zębate na wale głównym, dając wysoki moment obrotowy i niską prędkość podczas startu na postoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com