Szukając pomysłu na własny biznes, wiele osób decyduje się na firmę budowlaną. Jednak w tej branży liczy się głównie doświadczenie i zaufanie klienta, a to buduje się latami. Lepszym wyjściem jest więc otworzenie sklepu z materiałami budowlanymi – chociaż i ten interes nie jest oczywiście wolny od ryzyka.
Sklep z materiałami budowlanymi to odpowiedni biznes dla majsterkowiczów i złotych rączek, trzeba bowiem orientować się w sprzedawanych produktach. Poza tym ważne jest, by mieć rozeznanie i wiedzę – to pozwoli nam uniknąć zamawiania i rozprowadzania dalej bubli. Nie ukrywajmy – materiały budowlane to specyficzna branża, której nie da się poznać i nauczyć w jeden dzień. Jeśli więc masz coś wspólnego z budownictwem – możesz spróbować, jeśli nie – pomyśl lepiej o innej działalności.
KIEDY?
Sklep z materiałami budowlanymi najlepiej otworzyć na wiosnę, gdy pełną parą ruszają wszelkiego rodzaju prace remontowe, a także rozpoczyna się ruch na budowach. Warto więc zaplanować rozpoczęcie działalności w okresie, gdy robi się już cieplej i aura sprzyja remontom. Na pewno nie jest dobrym pomysłem otwieranie takiego sklepu zimą, gdy w budowlance jest mniejszy lub większy zastój.
CO?
Asortyment sklepów z materiałami budowlanymi może być bardzo zróżnicowany – produktów tego typu jest mnóstwo i na pewno nie jesteśmy w stanie w przeciętnej wielkości sklepie oferować wszystkich, a nawet większości. Można się wyspecjalizować w jakimś zakresie i na przykład oferować to, co jest konieczne na zewnątrz domu – rynny, ogrodzenia, dachówki. Innym pomysłem są materiały wykończeniowe lub typowo potrzebne przy remoncie – na przykład drabiny aluminiowe, gładzie, farby, tynki, framugi. Wszystko zależy od tego, na czym się znamy i na co jest największy popyt w naszej okolicy.
GDZIE?
W miastach wyrosły nam ogromne sieciowe supermarkety z materiałami budowlanymi. Mają wszystko i w dodatku często oferują promocje i atrakcyjne ceny. Dlatego sklep tego typu opłaca się otworzyć tylko w mniejszych miejscowościach, oddalonych od metropolii. Musimy mieć pewność, że klientowi bardziej będzie się opłacać przyjechać do nas niż wybrać się do supermarketu.
Czy to może być dochodowy interes? Oczywiście. Jednak czynników składających się na sukces – jak widać – jest wiele. Żyłka handlarza na pewno nie wystarczy. Trzeba jeszcze mieć odpowiednich dostawców, dobrą lokalizację i sporą wiedzę na temat sprzedawanych produktów.
Artykuł przygotowany przez firmę Crynoline, zajmującą się sprzedażą drabin montowanych na stałe.