W ostatnich latach nieustannie rośnie moda na e-handel. Trend ten dało się zauważyć szczególnie w czasach koronawirusa, kiedy to zamknięci w domach konsumenci swoje plany zakupowe zaczęli realizować w sklepach internetowych. Wszystko to sprawią, że o swoim własnym e-sklepie myśli coraz więcej osób. Niestety rywalizacja na rynku ogólnopolskim w sieci to z całą pewnością nie jest spacer po łące. Podmioty, które bez przygotowania wchodzą na ten rynek muszą albo szybko nadrobić zaległości, albo ich wyniki będą stać w miejscu, co nierzadko doprowadzi do ich likwidacji. Jak temu zaradzić? Przyda się dobra strategia, która już na początku nada kierunek przyszłym działaniom.
Nisza rynkowa / specjalizacja
Pierwszą strategią, którą warto omówić jest strategia niszy rynkowej lub też specjalizacji, która sama w sobie może być niszowa. Niszę rynkową trzeba najpierw odnaleźć. Nie zawsze prawidłowo ją zidentyfikujemy, a to z kolei rodzi późniejsze problemy. Pole, która wydawać się nam może niszą rynkową nie zawsze jest nią dla potencjalnego odbiorcy naszych towarów lub usług. Warto wiec przed podjęciem decyzji udać się po opinię u źródła. W tym celu warto mieć w kręgu swoich znajomych osoby, które mogą być naszymi klientami docelowymi i zapytać ich o opinię. Nieco łatwiej wygląda kwestia e-sklepu oferującego asortyment specjalistyczny. W tym przypadku sklep sam w sobie dedykowany jest do pewnej zidentyfikowanej grupy odbiorców. Taka strategia ma swoje zalety, ale nie jest wolna od wad.
Zalety
- Profil klienta – łatwo zidentyfikować potencjalnego nabywcę towaru, stosunkowo prosto wypisać cechy wspólne dla grupy klientów, miejsca gdzie przebywają, wydzielić można tu jedną ale i kilka grup behawioralnych, które jeszcze bardziej wgryzają się w temat.
- Koszty reklamy – mając dużą wiedzę o potencjalnym kliencie oraz informację o tym gdzie przebywa w sieci, można przygotować dużo bardziej trafną reklamę. Im bardziej trafna będzie reklama już na początku, mniej środków przepalimy nieefektywnie. Reklama sklepu specjalistycznego w teorii kosztować będzie mniej niż sklepu handlującego szerokim asortymentem.
Wady
- Skalowanie – sklep specjalistyczny dedykowany jest wąskiej grupie odbiorców, przy popularnej specjalizacji będzie ich pewnie góra kilkadziesiąt tysięcy. Istnieje więc duża szansa na to, że w niedługim czasie nasza reklama dotrze do większości potencjalnych odbiorców.
Szeroka paleta asortymentu
Na drugim końcu tego bieguna są sklepy, które oferują szeroką paletę produktów, skierowanych do odbiorców z różnych rynków. Oczywiście, skala takiego sklepu może być różna. Zakładamy raczej, że mało kto na starcie może pozwolić sobie na dystrybucję towarów od dziesiątek hurtowników z różnych branż, a więc raczej mowa tu o sklepach oferujących kilkanaście kategorii produktów.
Zalety
- Duża liczba odbiorców – sklep internetowy oferujący towary z różnych kategorii trafia do różnych grup konsumentów.
Wady
- Rywalizacja cenowa – duży gracze rynkowi mogą pozwolić sobie na duże zamówienia, a dzięki temu negocjować ceny zakupu u dystrybutora. Sprawia to, że często ceny ustalone prze rynek sprawiają, że nowym graczom nie opłaca się rywalizować o klienta.
- Duża konkurencja – sklep oferujący szeroki asortyment produktów konkurencję będzie czuć na każdym kroku i w każdej kategorii.
Źródło: https://wave.info.pl/