Sklep internetowy sprzedający w hurcie – gdzie go założyć?

Od kilku lat sektor e-commerce, związany z handlem elektronicznym notuje stałe wzrosty w popularności i zysku. Wedle różnych badań prowadzonych na podstawie grup Internautów dowiedziono, że zakupów w sieci dokonuje ponad połowa wszystkich użytkowników, posiadających urządzenia mobilne i mających w nich dostęp do Internetu. Zazwyczaj o sukcesie mówi się głównie w kontekście sklepów internetowych i portali aukcyjnych. Poza nimi są jeszcze sklepy, świadczące sprzedaż w modelu B2B (Business-to-business), czyli zaopatrując wyłącznie inne firmy w asortyment. W tej sytuacji hurtownia również może skorzystać z możliwości, jakie daje jej Internet i przemianować się na hurtownię internetową. Do celów tych oczywiście potrzebna jest dedykowana platforma B2B, jak jednak należy ją założyć i dlaczego warto?

Zalety platformy zakupowej B2B dla hurtowni

O tym, że prowadzenie sklepu internetowego w dzisiejszych czasach jest grą wartą świeczki, doskonale każdy wie. Choć hurtownia działa nieco inaczej i cechuje ją inna grupa docelowa, to również możemy zauważyć podobne cechy i zalety posiadania platformy, przeznaczonej do sprzedaży internetowej. Przede wszystkim jest to możliwość dokonania zakupu o dowolnej porze, bez kontaktowania się uprzednio z firmą. Tutaj każdy może zapoznać się z ofertą o dowolnej porze dnia, a nawet nocy i może zrobić to z dowolnego miejsca. W przypadku sprzedaży stacjonarnej klient musi dodatkowo zaś poświęcić czas na dojechanie do firmy lub kontakt telefoniczny.

Dla firm prowadzących sprzedaż hurtową platforma B2B niesie jeszcze szereg innych zalet. Po pierwsze, redukcja kosztów zatrudnienia, dzięki ograniczeniu obsługi bezpośredniej (telefonicznej) do minimum. Kolejną istotną zaletą jest automatyzacja procesów sprzedażowych. Hurtownia, po sfinalizowaniu transakcji przez klienta, otrzymuje zamówienie na określony produkt, w konkretnej ilości, które jest widoczne w systemie. Dzięki temu, że wszystkie dane są zawsze dostępne w systemie, to hurtownia internetowa ma większą kontrolę nad wszystkimi etapami, począwszy od zamówienia produktu, aż do jego wysyłki do klienta. Taki stan rzeczy przyspiesza również obsługę klienta, dzięki, czemu dana hurtownia jest w stanie obsłużyć ich więcej, niż w formie tradycyjnej i dzięki temu wygenerować większy zysk.

Jak zacząć sprzedaż hurtową w Internecie?

Nietrudno się domyślić, iż przeniesienie zwyczajnej hurtowni, która do tej pory działała tradycyjnie do Internetu, nie przebiega z dnia na dzień i trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Oczywiście potrzebna jest platforma B2B, która będzie spełniać wszystkie określone wymagania, dlatego trzeba uprzednio zorientować się jakie dostępne są opcje do wyboru. Największa część platform e-commerce, z jakimi można się obecnie spotkać to te przeznaczone do sprzedaży stricte w modelu B2C, dlatego trzeba szukać tylko tych, które umożliwiają sprzedaż hurtową. Jedną z firm oferujących oprogramowanie dla hurtowni internetowych jest CStore. Oferowany przez nich system to szereg niezbędnych funkcjonalności, a także integracje z innymi popularnymi narzędziami pracy.

Wybrana platforma B2B powinna posiadać pewne wbudowane funkcjonalności i moduły, by realizowała swoje cele. Oprócz tego, że powinna mieć wbudowane moduły systemów płatności np. szybkich przelewów oraz moduły wyboru przewoźnika do wysyłki ważna w tym przypadku może się okazać funkcja przeglądania strony jako katalogu dla niezalogowanych. Cechuje się to tym, że wszyscy niezarejestrowani i niezalogowani użytkownicy nie zobaczą cen produktów na stronie oraz nie będą mogli dokonać transakcji, ale będą mogli zapoznać się z ogólną ofertą produktów. Kolejna rzecz to możliwość wprowadzenia programów lojalnościowych i ustawienia indywidualnych cen hurtowych i progów rabatowych dla określonych grup klienckich. Przydatny jest również moduł, który będzie wyświetlał klientowi informację o dostępności i czasie oczekiwania na dany produkt. Dodatkowo przydać się mogą również integracje z innymi programami np. systemami ERP.

 

Polecamy:
Lokalizator kabli – 3 przyczyny, dla których powinien znaleźć się na każdej budowie
Skuteczna ochrona przeciw DDoS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com