Cegła na ścianę – dużo więcej niż siła i trwałość

Cegły z gliny były używane od setek lat jako podstawowy materiał budowlany, ale dzięki swojej wszechstronności i możliwości wykorzystania go na różne sposoby, pozostały współczesnym materiałem do każdego rodzaju budynku, od najbardziej nieskomplikowanych konstrukcji skrzynkowych do skomplikowanych rzeźbiarskich projektów 3D.

Dawno minęły czasy, kiedy architekci mieli do wyboru tylko dwa kolory cegieł i jeden rozmiar dla wszystkich – dziś istnieją setki wariantów kolorów, wykończeń i rozmiarów do wyboru, aby stworzyć misterne detale, akcenty, kształty i ruch, a także inspirować pewne emocje w budynkach.

Podczas gdy producenci cegieł zwykle reklamuje je ich trwałością, zmniejszoną konserwacją, komfortem cieplnym, izolacją akustyczną i właściwościami ognioodpornymi, ważnym aspektem dla architektów i projektantów jest estetyka i wrażenie, że cegła może tworzyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków jako cegła na ścianę .

Cegła stała się materiałem nie tylko do budowania, ale również do projektowania!

Ważne jest uświadomienie sobie emocjonalnego charakteru budynków. Budynki mają charakter zaczerpnięty ze skojarzeń ich formy i materialności ich materiału.

Uznając, że nigdy nie można przewidzieć reakcji człowieka na budynek, nadal warto się uciec od abstrakcyjnej lub schematycznej architektury w kierunku tej, która ma bogate skojarzenia. Lepiej postawić na charakterową brzydotę od wyrachowanej doskonałości.

Wybór konstrukcji budynku, jego materiału i struktury ma bezpośredni wpływ na emocjonalny charakter przestrzeni. Chociaż dyskusje na temat budowy często koncentrują się na kwestiach wydajności i techniki, ostatecznie konstrukcja dotyczy wyglądu..

Bezpretensjonalne cechy

Warto więc dojrzeć te trzeźwe, bezpretensjonalne i trwałe cechy cegły. Cegła tworzy monumentalny, ponadczasowy efekt, którego szukać można nawet w niektórych z najbardziej znanych budowli.

Głębsze znaczenie

A efekt, jaki cegła może wywierać na projekt, nie jest niedoceniony przez młodych i przyszłych architektów. Młodzi architekci często badają związek między użyciem glinianych cegieł, a refleksją nad tematem upływu czasu.

Czasowość materiałów, a także ich pogorszenie, przypomina użytkownikowi o doczesności ludzkiego życia. Dlatego tak chętnie wybiera się materiały z cegły i betonu, aby podkreślić warunki atmosferyczne – są to surowe i ziemiste materiały, które pozwalają na starzenie się konstrukcji bez konieczności ciągłej konserwacji i bez narażania stabilności konstrukcyjnej budynku.

Ta zasada pozwala budować związek z krajobrazem, poprawiając przywołujące pamięć cechy i podkreślając element czasu, dzięki czemu sytuuje użytkownika i budynek w czasie i przestrzeni, a także pozwala budować metaforę życia i śmierci.

Tym bardziej, gdy w danej przestrzeni oprócz cegły nie ma żadnych ozdób, to pozwala podkreślić prostotę przestrzeni i materiałów. Cegła zatem była i będzie oczywistym wyborem, w którym esencja natury jest oczywista dla użytkownika, dodaje ten szczególny element w przeciwieństwie do innych materiałów i zapewnia poczucie komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com