Schody drewniane w domu

Jakie są rodzaje schodów drewnianych? Jak optymalnie dobrać schody do aranżacji wnętrza? Czy schody mają jedynie pełnić funkcje praktyczną?

Jeśli budujesz dom lub jesteś na etapie wyboru projektu domu to jedną z decyzji, które musisz podjąć dotyczy wyglądu i konstrukcji schodów wewnętrznych. Dlaczego te kwestie są tak ważne? Co zrobić, aby aranżacja wnętrza doskonale zgrywała się ze stylem schodów?

Schody drewniane – rodzaje

Schody drewniane to najczęściej wybierany rodzaj schodów wewnętrznych. Schody żelbetonowe powoli odchodzą już do przeszłości. Schody drewniane zwyciężają w tej rozgrywce dzięki praktycznym i wizualnym walorom.

Inwestorzy mają spory wybór jeśli chodzi o konstrukcję schodów drewnianych. Mogą wybrać schody samonośne policzkowe, schody kręcone, schody proste, schody ażurowe, schody wspornikowe i wiele innych. Ogólnie wyróżniamy schody samonośne i wspornikowe. Wśród samonośnych mamy do wyboru schody policzkowe, bolcowe, mieszane lub dywanowe. Warto poznać każdą z grup – jej wady i zalety, aby móc dokonać świadomego wyboru i odpowiednio dobrać konstrukcję schodów do wnętrza domu.

Schody samonośne

Schody samonośne są bardzo popularne, ponieważ ich konstrukcja jest lekka i nie zajmuje wiele przestrzeni. Do liderów tego typu schodów można zaliczyć schody policzkowe oraz dywanowe. Schody policzkowe charakteryzują dwie poprzeczne belki, na których oparta jest cała konstrukcja schodów. Mogą one być usytuowane prze ścianie, ale nie potrzebują jej jako elementu konstrukcyjnego. Mogą więc być zlokalizowane w dowolnej części domu. Dzięki solidnemu podparciu, schody policzkowe są bardzo stabilne, mile widziane w domach, gdzie są małe dzieci. Możemy zdecydować się na schody zabudowane, schody ażurowe, schody kręte lub schody zabiegowe lub schody dwubiegowe. Nasz wybór z pewnością będzie zależał od powierzchni mieszkania, usytuowania schodów oraz możliwości domowników.

Schody wspornikowe

Schody wspornikowe to jedne z najbardziej nowoczesnych konstrukcji schodów. Idealnie pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Stopnie zamocowane są krótszym bokiem do ściany, nie są ze sobą w żaden sposób połączone. Ponieważ wyglądają jak półki wystające ze ściany, zwane są też schodami półkowymi. Zdecydowanym minusem tych schodów jest bezpieczeństwo – nie mają balustrady przez co nie polecane są w domu, w którym wychowują się małe dzieci. Za to ogromnym plusem tego rodzaju schodów jest ich designerski wygląd.

Schody drewniane – jakie drewno

Schody drewniane doskonale prezentują się w każdym wnętrzu. Oczywiście wszystko zależy od konstrukcji schodów oraz rodzaju drewna. O konstrukcji wspomnieliśmy powyżej, teraz zajmijmy się kwestią drewna. Wiele osób wybiera drewno egzotyczne. Massaranduba, Merbau, Bangkirai, Modrzew Syberyjski, Doussie, Sapeli, Teak – te gatunki są łatwo dostępne u polskich producentów schodów. Swoją popularność zawdzięczają właściwościom – są trwałe i odporne na zarysowania. Poza tym mają piękne, oryginalne usłojenie.
Rodzime gatunki drzew także doskonale nadają się na schody wewnętrzne. Zaliczamy do nich dąb, buk czy jesion.

Schody to bardzo ważny element wnętrza domu. Warto zastanowić się jaki rodzaj konstrukcji najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku oraz jaki rodzaj drewna wybrać.

Artykuł powstał dzięki współpracy producenta schodów: drewdom/schody-drewniane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com