W pracy spędzamy znaczną część naszego życia. Przykrym jest, kiedy nie czujemy satysfakcji z wykonywanych zadań. Taka sytuacja może być tragiczna w skutkach, a nawet prowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób. Zastanawiamy się więc, czy Polacy są zadowoleni ze swojej pracy. Okazuje się, że nie do końca. Badania przeprowadzone przez Hays Poland w 2019 roku wykazały, że jedynie 35% zatrudnionych czerpie satysfakcję z życia zawodowego, ale aż 19% mówi, że ich zadowolenie jest na niskim lub bardzo niskim poziomie. Czy istnieją sposoby, aby poprawić te wyniki?
Co składa się na satysfakcję z pracy?
Nim zastanowimy się, jak sprawić, by zatrudnione u nas osoby były zadowolone, najpierw musimy ustalić, co ma wpływ na ten stan. Ogromną rolę odgrywa atmosfera panująca w przedsiębiorstwie oraz tzw. kultura organizacyjna. Nikt z nas nie chce pracować w miejscu, w którym stosuje się mobbing, czy panuje wzajemna niechęć. Pracodawca musi więc zwrócić szczególną uwagę na to, by stworzyć miejsce pracy, które będzie przyjazne, wspierające i otwarte dla pracowników. Wpływ na satysfakcję z pracy ma również relacja z kolegami oraz managerami. Wykonywanie swoich obowiązków w gronie profesjonalistów, którzy przy tym są sympatycznymi osobami sprawia, że do takiego miejsca pracownicy z chęcią będą chcieli przychodzić.
Duże znaczenie ma również rozwój zawodowy oraz poczucie wpływu na organizację. Chcemy bowiem by to, co robimy, miało większy sens. Może nam to zagwarantować wizja naszego rozwoju w strukturze przedsiębiorstwa oraz dążenia do zdobywania kolejnych szczebli kariery, a także wykonywanie zadań, które mają wpływ na innych. Mówiąc o satysfakcji z pracy, nie możemy również zapominać o znaczeniu wynagrodzenia. Jeśli czujemy, że nasza praca jest warta więcej, niż jest nam płacone, wówczas zadowolenie znacznie spada.
Dlaczego satysfakcja z pracy ma znaczenie?
Dużo już powiedzieliśmy o zadowoleniu – jednak należy się zastanowić – czemu dbanie o jego wysoki poziom u pracowników jest tak ważne z punktu widzenia firmy? Przede wszystkim jego brak jest prostą drogą do wypalenia zawodowego. Nawet jeśli sytuacja nie skończy się wypaleniem, to pracownik, który nie czuje się dobrze w organizacji, szybko zacznie szukać szczęścia poza nią. W łatwy sposób możemy więc stracić dobrych profesjonalistów, a pamiętajmy, że w dobie dużej konkurencji o specjalistów, koszty ich zastąpienia są znaczące.
Z drugiej strony – usatysfakcjonowana osoba pracuje wydajniej, jest bardziej kreatywna, ma większy zapał i energię. To z kolei przekłada się na lepsze wyniki i większe zyski dla organizacji. Dodatkowo taka pozytywna postawa wpływa również na wzrost zaangażowania innych. Dbanie o wysoki poziom zadowolenia pracowników, jest więc kluczem do odniesienia sukcesu w biznesie.
Konflikty źródłem satysfakcji
Zastanawiając się, jak zwiększyć satysfakcję naszego zespołu, moglibyśmy podać standardowe praktyki – takie jak np. „zadbaj o to, żeby każdy miał zadania dopasowane do swoich umiejętności”, czy też: „nie dopuść, by pracownicy byli niedopłacani”. Na tej liście znalazłby się z pewnością również punkt „staraj się unikać konfliktów”. Ale czy na pewno? Jest to aspekt, który na pierwszy rzut oka wydaje się mieć wręcz destrukcyjny wpływ na zadowolenie z pracy. Występowanie konfliktów jest naturalną częścią składową funkcjonowania w przedsiębiorstwie. Mogłoby się wydawać, że powinno się ich unikać. Tymczasem mogą one przynieść sporo pozytywnych emocji pod warunkiem, że będą łagodne, a ich charakter będzie zadaniowy (a nie np. personalny). Czemu te dwa punkty mają tak duże znaczenie?
Łagodny charakter sprawia, że możemy wyrazić swoje zdanie, jednak jesteśmy również w stanie wsłuchać się w drugą stronę (i w razie konieczności – konstruktywne sprzeciwić się jej). Zadaniowy charakter konfliktu oznacza, że dwie strony nie zgadzają się, co do sposobu wykonania danego zadania. Mają bowiem na jego temat odmienne punkty widzenia. To z kolei jest świetnym źródłem poznania innych opinii, które dodatkowo wzmacniają kreatywność, a rezultatem może być wykonanie polecenia w całkiem odmienny sposób. Co zyskują na tym strony konfliktu? Szerszą perspektywę, wymianę informacji oraz zdrowe podekscytowanie. Wszystko to wpływa na poczucie rozwoju i wzrostu w firmie, a co za tym idzie – satysfakcję z wykonywanej pracy.
Jak mierzyć poziom satysfakcji pracowników?
Wiele możemy zrobić, aby nasi pracownicy odczuwali satysfakcję z pracy. Cóż nam jednak po tym, jeśli nie mierzymy efektów naszych działań? Nie wiemy wówczas, czy to co robimy, rzeczywiście ma wpływ na zatrudnione u nas osoby. Aby sprawnie działać potrzebna jest nam informacja zwrotna od zespołu. Firma doradztwa personalnego Advisory Group TEST Human Resources rekomenduje, by w celu zmierzenia poziomu zadowolenia skorzystać z badania satysfakcji pracowników. Najczęściej przeprowadzane jest ono w formie ankiety, gdzie pytamy np. o atmosferę, relację z zespołem, poczucie docenienia oraz możliwości rozwoju. Nim przeprowadzimy badanie, musimy zdiagnozować, jakie obszary chcemy zbadać i czego potrzebujemy dowiedzieć się od zatrudnionych osób. Dzięki niemu jesteśmy w stanie poznać poziom motywacji oraz zaangażowania ludzi oraz ich oczekiwania względem firmy. Bardzo ważnym jest, by dbać o regularność naszego badania satysfakcji pracowników (przeprowadzania kolejnych edycji w równych odstępach czasu). To umożliwi sprawdzenie, jak zmienia się poziom zadowolenia w odpowiedzi na wprowadzone przez nas akcje oraz na pojawiające się okoliczności. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie przeanalizować sytuację i zaplanować kolejne kroki.
Co możemy zrobić, jeśli badanie to jest dla nas zbyt trudne do zaplanowania i zrealizowania? Jeśli chcemy, by zostało przeprowadzone w profesjonalny sposób, tak byśmy mieli pewność, że pozyskane podczas jego trwania informacje będą użyteczne – najlepiej zgłosić się o pomoc do firmy doradztwa personalnego. W tych to miejscach osoby zajmujące się tymi tematami, na co dzień z chęcią pomogą nam w organizacji całego procesu.