Dobre samopoczucie w pracy – co i w jaki sposób na nie wpływa?

To, jak się czujemy ma ogromny wpływ na nasze działanie, motywację oraz wykonywanie obowiązków zawodowych. Samopoczucie w pracy jest więc niezwykle ważne dla każdego pracownika, któremu zależy na jak najlepszym wykonywaniu codziennych zadań. Na naszą kondycję psychiczną ma wpływ wiele czynników. Na niektóre sami mamy wpływ, inne są niezależne od nas.

W miejscu pracy ogromne znaczenie ma atmosfera, jaka panuje w biurze czy w zakładzie produkcyjnym. Jeśli jest napięcie, atmosfera strachu, ciągłych wyników i wyrabiania planu, nie ma się co dziwić, że pracownicy są zestresowani, nie uśmiechają się, żyją w ciągłym napięciu i podenerwowaniu. Kiepskie samopoczucie może też przekładać się na jakość wykonywanej pracy. Jeśli natomiast atmosfera w firmie jest przyjazna, pracownicy lubią się, cały zespół jest zżyty i zintegrowany, nastroje podczas pracy są zdecydowanie lepsze. Pracodawca powinien więc zadbać o tę atmosferę, a w miarę możliwości o integrację pracowników. Ma ona ogromny wpływ na jakość wykonywanej pracy oraz na jej efekty.

Jedzenie ma znaczenie

Na nasze samopoczucie w miejscu pracy ogromny wpływ ma jedzenie, a jeszcze bardziej jego brak. Gdy spędzamy przy biurku lub w zakładzie kilka godzin, najczęściej dosyć szybko stajemy się głodni. A gdy organizm domaga się zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb, trudno jest od niego wymagać, aby wykonywał skomplikowaną pracę umysłową. Niestety, często głód w miejscu pracy zaspokajamy szybkimi przekąskami czy niezbyt wartościowymi fast foodami. Nie ma to zbyt dobrego wpływu ani na nasze zdrowie, ani na kondycję, ani tym bardziej na samopoczucie. Ciężkie fast foody sprawiają, że czujemy się ociężali. Natomiast słodkie przekąski dodają energii na chwilę, a następnie znowu pojawia się zmęczenie, znużenie i chęć ucięcia sobie drzemki. Na jakość naszego jedzenia w pracy mamy wpływ, dobrze więc jest zadbać o to, by jeść w miarę zdrowo, regularnie i zgodnie z zapotrzebowaniem. Nawet niewielkie zmiany żywieniowe mogą przynieść naprawdę dobre efekty.

Pij dużo i zdrowo

Gdy zbyt mało pijemy, nasze samopoczucie w miejscu pracy może być dosyć kiepskie. Jeśli jednak pijemy kawę w dużych ilościach, również możemy być podenerwowani, pozbawieni energii, w nieustannym napięciu. Nadmiar kawy nie działa korzystnie na nasze zdrowie, podobnie jak picie zbyt dużych ilości mocnej, czarnej herbaty. Mogą one wypłukiwać z organizmu cenne substancje. Zachowajmy więc umiar, a zamiast kolejnej filiżanki małej czarnej wypijmy dobrej jakości herbatę zieloną, owocową albo ziołową. Takie herbaty mają wiele korzyści prozdrowotnych, zawierają cenne substancje odżywcze, są też po prostu pyszne. Co więcej, herbaty z określonych owoców lub ziół mogą mieć dobre działanie na nasze samopoczucie – jedne relaksują, inne odprężają, jeszcze inne dodają energii. Warto więc wybierać takie, które będą działały zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Dobrze jest też mieć ulubiony sklep z herbatami, który oferuje wysokiej jakości produkty w rożnych wersjach smakowych. Herbatę warto pić codziennie. To dobry nawyk w odróżnieniu od słodkich, gazowanych napojów, które pijemy zbyt często i które nie mają żadnych wartości dla naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com