Branża usług prawniczych uległ poważnym zmianom w ostatnich latach. Wyzwania technologiczne, prężnie rozwijający się biznes w Polsce, czy też wzrost zainteresowania samozatrudnienie pracowników powodują, że rynek ten staje się coraz bardziej konkurencyjny. Jak radzą sobie z tym jego uczestnicy?
Coraz więcej radców prawnych
Powiedzieć można, że problem zgotowali sobie sami zainteresowanie. W ciągu dziesięciu ostatnich latach liczba radców prawnych i adwokatów podwoiła się. W przeliczenia na 1000 mieszkańców, znajdujemy się w ścisłej czołówce państw europejskich pod względem dostępu do usług prawniczych. Lepszymi wskaźnikami mogą pochwalić się jedynie Niemcy oraz Anglicy.
Wpływ na to ma przede wszystkim większa dostępność studiów prawniczych, a także małe bariery wejścia na rynek usług prawniczych. Młodzi radcowie prawni są również bardziej przedsiębiorczy i chętnie rozpoczynają swoją karierę w oparciu o własną działalność gospodarczą. Wielu z nich, już po kilkunastu miesiącach praktyki decyduje się na otwarcie własnej kancelarii prawnej. Nic więc dziwnego, że na rynku zrobiło się tak tłoczno.
Rynek usług prawniczych się zmienia
W ostatnich miesiącach w branżowej literaturze pojawiło się kilka pozycji, które poruszają temat działalności małych kancelarii prawniczych w naszym kraju. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
- “Strategie konkurowania indywidualnych kancelarii radców prawnych”,
- „Konkurencyjność jednoosobowych i małych kancelarii radców prawnych. Diagnoza i prognoza”
W założeniu autorów miały one dostarczyć odpowiedzi, jak w tych trudnych warunkach rynkowych radzą sobie Ci najmniejsi – małe kancelarie radcowskie lub radcowie prawni prowadzący jednoosobową działalność.
Wbrew pozorom nie jest im najgorzej. Małe podmioty prawnicze zazwyczaj zapewniają obsługę prawniczą klientom indywidualnym oraz niewielkim firmom, ale również stanowią realną konkurencję dla większych graczy.
Kancelarie się zmieniają
Nowoczesne kancelarie działające na rynku usług prawniczych to coraz częściej całe zespoły ludzi, którzy specjalizują się w wielu dziedzinach prawa. Swoim kształtem coraz częściej zaczynają przypominać przedsiębiorstwa, w których zatrudniani są pracownicy biegli w kwestiach finansowych, IT i księgowości. Wspólnicy i radcowie prawni zarządzający takimi podmiotami zatrudniają również specjalistów od strategii, marketingu, czy też ekonomistów. Wszystko po to, by skutecznie rywalizować na konkurencyjnym rynku.
Polecamy:
– https://www.polskibiznes.info/problemy-prawne-przy-prowadzeniu-wlasnej-firmy/
– Adwokat Zabrze dla firm i osób prywatnych