Rynek reklamy w Polsce – sprawdź aktualne tendencje

Reklamy, a rynek

Jeden z domów mediowych prognozuje wzrost polskiego rynku reklamowego. Obecnie wydatki związane z reklamą liczone są w milionach złotych (z końcem 2014 roku było to około 6,5 miliardów złotych). co powoduje taki rozwój polskiego rynku reklamy? Pomimo tego, że z rynku napływają nie zawsze optymistyczne wieści dotyczące produkcji przemysłowej, jednak nastroje konsumenckie są jak najbardziej optymistyczne, z tego powodu zachwiania polskiego przemysłu nie wpłynęła na dział reklamy. Dzięki temu prognozy dotyczące polskiego rynku reklamowego.

Co wpływa na wzrost reklamy

Jakie wydarzenia mają wpływ na segment reklamy w Polsce? Co ciekawe, bezpośredniego wpływu na koszty związane z reklamą nie miały tak duże wydarzenia sportowe, takie jak chociażby Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2014 roku. Można było jedynie zaobserwować zwiększoną oglądalność kanałów transmitujących wydarzenia sportowe, co wpłynęło negatywnie na oglądalność reklam w konkurencyjnych stacjach.

Reklama online

Warto przyjrzeć się tendencji, jaką jest reklama w sieci. Od kilku lat wykorzystywanie Internetu jako narzędzia do pracy, rozrywki i komunikacji sprawiło, że również do sieci przeniosła się reklama. Dzięki temu od jakiegoś czasu możemy zaobserwować większą kwotę przeznaczoną na reklamę internetową niż na jej tradycyjny odpowiednik.

Reklamy w Internecie mają również swój drugi powód. Stajemy się społeczeństwem obrazkowym, coraz rzadziej reagującym na tekst pisany. Dzięki temu zyskują na popularności wszelkiego rodzaju obrazki i grafiki. Idąc krok dalej, w reklamie coraz częściej wykorzystuje się wszelkiego rodzaju animacje oraz wideo. Trend ten sprzyja rozwojowi technologii i szybkiemu transferowi danych.

Wpływ aplikacji mobilnych na świat reklamy

Świat telefonii komórkowej odnosi coraz większy wpływ na nasze codzienne życie. Już około 12% stron internetowych odwiedzanych jest za pomocą urządzeń mobilnych. Coraz częściej korzystamy z aplikacji, a ekran urządzeń mobilnych coraz częściej zastępuje nam tradycyjny telewizor. Trend ten wpływa na wzrost wydatków na reklamę mobilną.

Jakie branże, jakie metody

Prognozuje się niewielki, ale spadek reklam w prasie, telewizji czy radiu. Nie bez znaczenia pozostaje także branża, o której mówimy w kontekście reklamy. Największy rozwój reklamy odnotowuje się w branży farmaceutycznej, spadek w sektorze reklam odnotowuje się w branży spożywczej, telekomunikacyjnej i finansowej.

Wpływ naszego życia na dział reklamy

Dział reklamy działa w swoistej symbiozie ze stylem życia społeczeństwa. Odnotowując pewne trendy niezależnie od dziedziny, rynek reaguje błyskawicznie oferując produkty, na które istnieje popyt, zaś rynek reklamy skutecznie je propaguje. Rynek reklamy może też sam wprowadzać pewne trendy do naszego życia.

Wpływ na reklamę, temat, sposób i czas jej dystrybuowania mają również takie wydarzenia, jak wydarzenia sportowe, transmitowane w telewizji, wydarzenia polityczne, jak chociażby wybory. Przykładów takich można mnożyć, jednak jedno jest pewne- reklama ma istotny wpływ nie tylko na samą promocję produktu, ale nierzadko na nowe trendy, wprowadzane do naszego życia.

Raport przygotowała firma produkująca konstrukcje stalowe pod reklamy – http://billboard-x.pl

One Comment on “Rynek reklamy w Polsce – sprawdź aktualne tendencje”

  1. Tak, reklama i rozwój widać gołym okiem najbardziej jeżeli chodzi o aplikacje i możliwości stron www. Np. http://sms-vmsg.org czyli drukowanie SMSów i zarządzanie nimi z poziomu strony www. Fantastyczna sprawa. Co raz więcej jest takich nowinek co mnie bardzo cieszy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com