Rusztowania – kiedy warto kupić, a kiedy wynająć?

Rusztowanie przy pracach termomodernizacyjnych

W przypadku wykończenia domu czy prac wysokościowych często zachodzi konieczność użycia rusztowania. Może się to wiązać ze sporymi kosztami, nic więc dziwnego, że szukasz rozwiązania które zapewni Ci większe oszczędności. W Twojej okolicy znajdziesz firmy które nie tylko produkują i sprzedają takie konstrukcje, ale również zajmują się wynajmem rusztowania na budowę. Kiedy więc opłaca się wynajem, a kiedy kupno? Które rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej korzystne finansowo.

Rusztowanie – podstawowe informacje

Rusztowaniem nazywamy tymczasową konstrukcję, niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy takiej jak:

  • wznoszenie
  • konserwacja
  • naprawa lub rozbiórka budynków
  • inne prace na wysokości

Konstrukcja składa się z pomostów umieszczonych na pionowych i poziomych słupach. Obecnie najczęściej wykonane są z metalu, rzadziej z drewna. Konstrukcja ich musi być zgodna ze wszelkimi normami i przepisami bezpieczeństwa. Poniżej przedstawimy kilka podstawowych rodzajów rusztowań.

Podział ze względu na typ konstrukcji.

Rusztowania Warszawskie

Jest to konstrukcja kolumnowa składająca się z pionowych rur do których podłączone są niewielkie elementy, które łączone są bezpośrednio złączami czopowymi, bez użycia śrub. konstrukcję tą można montować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Zaletą jest również prosta konstrukcja i szybki montaż. Najczęściej stosuje się ją przy:

  • tynkowaniu
  • malowaniu ścian
  • czyszczeniu elewacji
  • ocieplaniu budynków jednorodzinnych

Rusztowania rurowo-złączkowe

Zbudowane są ze stalowych rur. Pozostałe elementy stanowią złącza, podstawki, płyty pomostowe a także drabiny przystawne. Jest to najbardziej uniwersalne rodzaj, który może być wykorzystane praktycznie w każdym typie prac. Montaż jest jednak pracochłonny oraz często wymaga wcześniejszego zaprojektowania.

Rusztowania przejezdne

Stosowane jest gdy zachodzi konieczność częstej zmiany położenia konstrukcji. Najczęściej wykonane jest z lekkiego materiału takiego jak aluminium. Jest to konstrukcja wieżowa, wyposażona w ramy z kółkami oraz pomost z poręczami.

Rusztowania modułowe

W tej konstrukcji elementy połączone są w stałych punktach, rozmieszczonych od siebie w równych odległościach (najczęściej ok 50 cm). Rozwiązanie to sprawdza się przy budynkach przemysłowych np: kościołach scenach i trybunach. Montaż jest dość pracochłonnym jednak można dopasować konstrukcję nawet do skomplikowanych budynków.

Jak dokonać wyboru

Podjęcie decyzji nie jest wcale takie trudne i skomplikowane, przeanalizuj i przemyśl jaki dokładnie zakres pracy będzie wykonywany oraz przez jaki okres czasu będziesz potrzebować tej konstrukcji. Nie przejmuj się również wyborem typu konstrukcji, większość firm dokona pomiaru obiektu oraz doradzi Ci w wyborze najlepszego rozwiązania.

Warto pamiętać, że w Polskich warunkach atmosferycznych rusztowanie może być używane maksymalnie 270 dni w roku. Ponadto nie we wszystkie te dni będziesz z niego korzystać. W przypadku mniejszych prac z korzysta się z niego ok 60-90 dni, większe formy korzystają z niego od 120-180 dni w roku.

Średni miesięczny koszt wypożyczenia rusztowania wynosi od 5 do 8% jego wartości. Jak łatwo obliczyć zakup rusztowania zwróci się po 350-600 dniach użytkowania. W praktyce inwestycja może się zwrócić po 10 sezonach użytkowania.

Pamiętaj również, że podczas wynajmowania nie ponosisz kosztów jego magazynowania oraz ewentualnych napraw i konserwacji. Dlatego wynajem rusztowania na budowę, może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Wynajem: zalety i wady

Wynajem rusztowań jest najlepszym rozwiązaniem prywatnych niewielkich inwestycji. Jego niepodważalną zaletą jest cena takiego rozwiązania. Dzierżawa jest nieporównywalnie tańsza od zakupu tego typu konstrukcji. Nie jesteśmy również obciążeni kosztami serwisowania i magazynowania. W tym przypadku warto zdecydować się wynajem rusztowań aluminiowych lub kolumnowych.

Firmy wynajmujące często oferują kompleksową usługę, począwszy od doradztwa w zakresie wyboru, aż po montaż i demontaż rusztowania. Dodatkowo firmy te pomagają często w wypełnieniu i prowadzeniu odpowiedniej dokumentacji.

Rozwiązanie to ma również wady. Jedną z nich jest to, że sama instalacja i demontaż mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami. Musimy się również liczyć z tym, że opóźnienia w pracy remontowo-budowlanej będzie generować dodatkowe koszty. Kończący się termin wynajęcia może powodować niepotrzebne zdenerwowanie. Jednak w przypadku dobrze spisanej umowy, taki problem nie powinien się pojawić.

Kupno: wady i zalety

Własny sprzęt zapewnia mam wolność w sposobie jego dysponowania. Nie musisz martwić się tym, że opóźnienia w realizacji inwestycji wygenerują dodatkowe koszty wynajęcia rusztownia. Zaraz po skończeniu jednej pracy możemy zacząć drugą. Aby odzyskać część pieniędzy włożonych w zakup, po skończonej pracy możemy je sprzedać lub wypożyczyć.

Kupno własnej konstrukcji jest również korzystne w przypadku dużych firm, które muszą posiadać własne zaplecze materiałowe. Dla takich firm posiadanie własnego rusztowania daje wygodę i niezależność.

Rozwiązanie to posiada niestety również wady. Decydując się na kupno musisz liczyć się z tym, że utrzymanie konserwacja i naprawy będą po Twojej stronie. Dodatkowo sprzęt ten zajmuje również powierzchnię magazynową którą możesz wykorzystać w inny sposób.

Kupno sprawdza się w sytuacji gdy dysponujesz większym budżetem oraz masz w planie wiele projektów budowlanych.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com