Woda jest nieprzewidywalna. Może uspokoić Cię w ciepłej kąpieli lub uszkodzić budynek w przypadku klęski żywiołowej lub pęknięcia rury. Ponieważ nie zawsze można zapobiec powodziom i uszkodzeniom spowodowanym przez wodę, dobrze jest wiedzieć, jakie są dostępne opcje suszenia, aby móc wybrać odpowiednie rozwiązania w zakresie osuszania konstrukcyjnego dla swoich potrzeb.
Metody osuszania budynku po powodzi
Woda jest niszczącą siłą, gdy przenika do budynku. Z czasem płyta gipsowo-kartonowa rozpada się, drewno wypacza się, a elementy elektryczne są naruszone, co pogarsza wytrzymałość i bezpieczeństwo budynku. Ponieważ woda jest płynna, może szybko przenosić bakterie, brud, olej, muł i inne zanieczyszczenia i organizmy. Wilgoć sprzyja również rozwojowi pleśni, która może osiągnąć szkodliwy poziom w ciągu zaledwie 48 godzin.
Popularne sposoby osuszania zalanych budynków
Pompy pobierają stojącą wodę, co jest korzystne, gdy woda nie spływa sama. Ich zastosowanie jest jednym z pierwszych kroków podczas osuszania zalanego budynku.
Naturalna cyrkulacja powietrza: otwarcie okien i drzwi po powodzie może być skuteczne, jeśli poziom wilgotności względnej na zewnątrz jest niższy niż poziom wilgotności wewnątrz. Ta metoda jest jednak najwolniejszą dostępną opcją, ponieważ temperatury otoczenia nie zawsze sprzyjają wysiłkom suszenia, nawet przy użyciu wydajnych wentylatorów i osuszaczy.
Wentylatory przenoszą powietrze i promują jego cyrkulację. Same w sobie mogą nie wystarczyć do osuszenia nasyconego budynku w odpowiednim czasie. Są bardziej efektywne w połączeniu z odpowiednią wentylacją i innymi metodami suszenia. Podczas osuszania zalanego budynku najlepiej jest używać niezależnych wentylatorów, a nie systemu wentylacji budynku lub systemu klimatyzacji, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu i rozprzestrzeniania szkodliwych organizmów przez przewody.
Osuszacze pozwalają osuszyć zalany budynek przy zamkniętych oknach i drzwiach. Do najpopularniejszych typów osuszaczy do stosowania w wilgotnym budynku należą osuszacze adsorpcyjne, które wykorzystują higroskopijne materiały, które pobierają wilgoć z powietrza. Są najbardziej skuteczne, gdy poziom wilgotności względnej wynosi od 40 do 90 procent. Ze względu na większy zakres działania osuszacza adsorpcyjnego i możliwość wtłaczania suchego powietrza do zamkniętych przestrzeni, jest on bardziej skuteczny niż jego odpowiednik z czynnikiem chłodniczym. Dowiedz się więcej tutaj: https://www.skuteczne-osuszanie.pl/osuszanie-budynkow-po-zalaniu/.
Nagrzewnice są najskuteczniejsze w budynku dotkniętym powodzią, gdy istnieje odpowiedni ruch powietrza i wentylacja. Ponieważ ciepłe powietrze pochłania więcej wilgoci niż zimne, zastosowanie grzejników sprzyja parowaniu mokrych materiałów budowlanych. Kiedy ciepłe powietrze zostanie nasycone, należy opuścić dotknięte pomieszczenie i zastąpić je ciepłym, suchym powietrzem. Aby wspomóc ten proces, grzejniki często zawierają wentylatory. Jednym z najlepszych typów grzejników do wykorzystania jest grzejnik z ogrzewaniem pośrednim, ponieważ wytwarza ono czyste, ciepłe i suche powietrze.
Polecamy:
– Montaż klimatyzacji Warszawa – na co możemy liczyć