Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce – najczęstsze pytania

Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce to proces, który co roku budzi wiele wątpliwości. Kto może liczyć na zwrot pieniędzy? Jakie są terminy wypłat? Jakie dokumenty należy dostarczyć? Na te oraz inne najczęściej zadawane pytania poznasz odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce – kto może liczyć na zwrot pieniędzy?

Zwrot podatku z Holandii przysługuje każdej osobie, która podejmowała legalne zatrudnienie na terenie tego kraju. Warto zaznaczyć to, że holenderski sposób rozliczania jest nieco inny niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Co to oznacza dla polskich płatników? Każda osoba podejmująca pracę zarobkową w Holandii musi złożyć deklarację podatkową, a także rozliczyć się z urzędem. Kogo więc dotyczy rozliczenie podatku z Holandii w Polsce, a co za tym idzie – kto może liczyć na zwrot pieniędzy? Są to osoby, które:

  • przebywały i przepracowały na terenie Holandii więcej niż 183 dni w danym roku podatkowym,
  • posiadają status rezydenta podatkowego,
  • posiadają tzw. środek interesów życiowych w kraju macierzystym; w jego skład wchodzą: centrum interesów osobistych, czyli rodzina, znajomi, życie kulturalne oraz centrum interesów gospodarczych, czyli firma, działalność gospodarcza lub zatrudnienie.

Zwrot podatku z Holandii w Polsce – jakie są terminy wypłat?

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku z Holandii? Warto wiedzieć, że holenderski urząd nie precyzuje konkretnych terminów wypłat. Co ważne jednak – aby liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku, należy dostarczyć deklarację podatkową do 1 lipca roku, który następuje po tym przepracowanym. Kiedy więc spodziewać się zwrotu podatku? Obecnie wygląda to następująco:

  • osoby, które dostarczą wniosek podatkowy do urzędu do 31 marca, mogą liczyć na zwrot podatku z Holandii maksymalnie do 30 czerwca,
  • osoby, które nie dostarczą wypełnionego wniosku w wyznaczonym terminie, mogą oczekiwać na nadpłatę od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Rozliczenie podatku z Holandii – jakie dokumenty musisz dostarczyć?

Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce z urzędem nierozerwalnie powiązane jest z dostarczeniem odpowiednich dokumentów. Są one potwierdzeniem nie tylko tożsamości podatnika, ale również podjęcia pracy zarobkowej. Co potrzeba do rozliczenia podatku z Holandii? Aby móc starać się o nadpłatę należności, musisz przygotować i złożyć takie druki jak:

  • kartę podatkową (Jaaropgaaf),
  • odcinek z wypłaty (Salaris); w przypadku nieposiadania karty podatkowej,
  • kopię dowodu osobistego lub paszportu,
  • numer swojego konta bankowego,
  • zaświadczenie, które otrzymasz w Urzędzie Skarbowym.

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Holandii?

W Holandii istnieje kilka czynników, które wpływają na wysokość zwrotu podatku. Wśród nich znajduje się:

  • rok podatkowy – w każdym roku wystąpić mogą inne progi podatkowe, co wpływa na późniejszą wysokość nadpłaty,
  • status rezydenta – osobom z tym statusem przysługuje specjalna ulga zwiększająca zwrot podatku,
  • wiek podatnika – wiek również ma znaczenie; seniorzy, czyli osoby powyżej 65. roku życia odprowadzają mniejsze składki oraz liczyć mogą na dodatkowe ulgi dla osób w podeszłym wieku,
  • rodzaj dochodu – dla urzędu ważne jest również to, skąd pochodzi dochód; oprócz standardowego zarobku z tytułu pracy innym źródłem może być np. zasiłek chorobowy; wszelkie koszty związane z leczeniem objęte ubezpieczeniem zwiększają łączną kwotę zwrotu podatku,
  • partner fiskalny – z holenderskim urzędem rozliczyć się możesz sam lub z partnerem; jest to często korzystniejsze rozwiązanie obniżające zobowiązanie podatkowe.

Jak obliczyć zwrot podatku z Holandii?

Samodzielne obliczenie wysokości zwrotu podatku jest oczywiście możliwe. Pamiętaj jednak, że wyliczając podatek, musisz wziąć pod uwagę szereg czynników wpływających na jego wysokość. Samodzielne wyliczenia często są trudne do wykonania i nie gwarantują najwyższej precyzji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na jaką rzeczywistą kwotę możesz liczyć, postaw na profesjonalne biura rozliczeń zagranicznych takie jak np. All-tax. Specjaliści biura wyliczą dla Ciebie zwrot podatku z zagranicy (z Holandii i nie tylko), a także pomogą ze wszelki sprawami formalnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com