Rowerem do pracy? Dobra myśl!

Pomimo ogromnej poprawy infrastruktury rowerowej w wielu miastach w całym kraju, większość Polaków nadal nie jeździ na rowerze. Choć korzyści płynące z jazdy do pracy na rowerze są prawie niezliczone, udało nam się ich zaokrąglić do zaledwie kilku. Oto najważniejszych kilka powodów, dla których warto jechać do pracy na rowerze:

1. Zabawa!

Jazda na rowerze do pracy jest przyjemnością samą w sobie. Wielu ludzi spogląda wstecz na wspomnienia z dzieciństwa, kiedy jeździli na rowerze po okolicy, co pozwala im poczuć tę zapomnianą beztroskę w opozycji do rygorów życia zawodowego. Jazda do pracy na rowerze pozwala zintegrować te proste uczucie radości z codzienną rutyną. Obserwuj otoczenie, posłuchaj ptaków i pedałuj na rowerze podczas drogi do pracy. Wkrótce zauważysz, że będziesz marzył o tym, aby Twoja podróż do pracy trwała dłużej.

2. Fitness!

Jazda na rowerze do pracy jest dobra dla Ciebie. Chociaż dokładne kalorie spalane podczas jazdy zmieniają się w zależności od różnych czynników to cyklicznie spala tyle kalorii, co jogging, przy znacznie mniejszym negatywnym wpływie na stawy. Jazda na rowerze poprawia sprawność układu sercowo-naczyniowego i aerobowego, obniża ciśnienie krwi, zwiększa energię, buduje mięśnie i poprawia koordynację.

3. Radość!

Jazda do pracy na rowerze sprawia, że jesteś szczęśliwszy. Jazda na rowerze może rzeczywiście przekształcić codzienne dojazdy w umiarkowaną formę terapii. Liczne badania wykazały, że codzienne ćwiczenia mogą zmniejszyć stres, łagodzić objawy depresji, poprawić wzorce snu u osób z bezsennością i zmniejszyć niepokój. Poza tym, to zawsze ćwiczenia na świeżym powietrzu – zarówno w kontekście miejskim, jak i wiejskim – mogące zwiększać pewność siebie i poprawić ogólny nastrój.

4. Siła mózgu

Przejażdżka do pracy sprawia, że stajesz się mądrzejszy. Choć nie możesz przekształcić się w astrofizyka w ciągu jednej nocy, badania dowiodły, że umiarkowane, codzienne ćwiczenia mogą zapobiegać utracie wiedzy, poprawić pamięć oraz poprawić ogólny stan mózgu. Nawet jeśli jazda na rowerze do pracy nie przekształci cię w Einsteina, przynajmniej sprawi, że będziesz lepiej działać w swojej pracy.

5. Pieniądze

Jazda rowerem do pracy oszczędza Ci pieniądze. Dużo pieniędzy. Sam dobrze wiesz ile musisz wydawać na benzynę – wystarczy kupić dobry tani rower – np. stąd: http://bikesquad.pl/najlepsze-tanie-rowery-gorskie-meskie/ i sporo, naprawdę sporo zaoszczędzić. To dużo zdrowia i dobry interes!

6. Świeże powietrze

Dla Ciebie i dla innych! Sektor transportu stanowi blisko 30 procent wszystkich emisji gazów cieplarnianych, a samochody i ciężarówki dostarczają prawie 1/5 tych emisji. Przeciętny rowerzysta uwalnia tylko 0,7 grama emisji tych gazów przez oddychanie.

7. Wygoda

Jedną z najpopularniejszych nieporozumień dotyczących jazdy na rowerze jest to, że jest to niewygodne. Ale co jest bardziej niewygodne niż spędzanie 10 dodatkowych minut na parkingach każdego ranka lub utknięcie w korku na drodze? Chyba każdy potrafi sobie na to mądrze odpowiedzieć.

One Comment on “Rowerem do pracy? Dobra myśl!”

  1. Zacząłam dojeżdżać do pracy gdzieś w sierpniu i jeszcze mi się nie znudziło.
    Na początku w pracy pukali się w głowę – nie wiem tylko czy na widok roweru czy mnie w gaciach rowerowych. Po jakimś czasie przeszło.
    Nie znudziło mi się na tyle, że we wrześniu kupiłem szosę.
    Dystans jakieś 12km, ruch także znikomy, a jak czasem muszę pojechać samochodem to mnie trafia.
    Nie znudziła mi się trasa, chociaż ostatnio wyszukuję jakieś alternatywne dla urozmaicenia, co tylko oznacza, że droga z pracy robi się coraz dłuższa. Nie ukrywam, że inspiracje czerpię z blogu podróżniczego https://fshoq.com. Polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com