W związku ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistyczne usługi logistyczne w całym regionie, czy rynki niszowe są kolejną rzeczą w branży, na którą w kontekście biznesowym warto zwrócić szczególną uwagę?
Szereg ważnych tematów trafiło w zeszłym roku na pierwsze strony gazet – w tym obawy o bezpieczeństwo magazynów, brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spedytorów, potencjalny w automatyzacji magazynowania oraz rosnące znaczenie przyjaznych dla środowiska łańcuchów dostaw. Opinie dotyczące tych tematów były zróżnicowane i zaowocowały serią zdrowych debat, które z pewnością będą kontynuowane w 2021 roku. Jednak wraz z nowym rokiem pojawiają się nowe wyzwania, więc jakie inne tematy zostaną zepchnięte na agendę branży logistycznej w najbliższym czasie? Wiele osób mówi obecnie o rynkach niszowych jako ważnej kwestii, która jest napędzana rosnącym popytem na specjalistyczne usługi logistyczne w całym regionie.
Jak zwykle elitarna grupa firm logistycznych odniosła już korzyści, wykazując się przewidywaniem tego potencjalnego boomu i wprowadzając niszowe usługi przed swoimi konkurentami. Być może to zwiększona skłonność tych sektorów do outsourcingu operacji logistycznych spowodowała wzrost popytu na usługi niszowe. W szczególności sektor obronny tradycyjnie obsługuje swój łańcuch dostaw we własnym zakresie. Jednak, jeśli uważasz, że firma transportowa jest czymś na czym chcesz w przyszłości oprzeć swój biznes – warto rozeznać się w temacie jeszcze bardziej.
Jak więc branża logistyczna może faktycznie skorzystać na takim podejściu do rozwoju rynku?
Po pierwsze, różnorodność logistyki jest powszechnie znana, a dni oferowania standardowych usług magazynowych i transportowych dobiegają końca. Zamiast tego klienci domagają się bardziej ukierunkowanego, specjalistycznego podejścia, dostosowanego do ich indywidualnych wymagań – czy to rozwiązań chłodniczych dla dystrybutorów mrożonek, czy też opcji wysokiego bezpieczeństwa dla firm zajmujących się antykami i dziełami sztuki. Przy tak wielu firmach logistycznych konkurujących obecnie o biznes – klient ma wystarczającą moc, aby zażądać bardziej dostosowanej usługi.
Jednak w tej sytuacji istnieje szansa, zwłaszcza dla mniejszych firm spedycyjnych. Walcząc o konkurowanie z brutalną siłą przemysłowej wagi ciężkiej, mniejszy gracz może porzucić rynek masowy i stworzyć dla siebie forte na rynkach, które są obecnie niedocenione. W końcu największą zaletą, jaką gracz niszowy może wnieść na stół, jest lepsze zrozumienie niuansów w danej branży i można to osiągnąć niezależnie od wielkości – wręcz przeciwnie, elastyczność mniejszego gracza może być ukrytą przewagą. Oczywiście wiąże się to również z ryzykiem. Firma musi dokładnie zbadać rynek przed podjęciem jakichkolwiek decyzji – zastanawiając się nad takimi tematami jak:
• Czy rzeczywiście istnieje wystarczający popyt na usługę niszową?
• Co sprawia, że Twoja firma jest idealnym kandydatem do obsługi niszowego rynku?
• Czy masz odpowiednią infrastrukturę, aby odnieść sukces?
Zobacz jak do sukcesu doszła firma transportowa https://www.mw-spedition.com/firma-transportowa/ – na pewno Cię to zainspiruje.
Polecamy:
– Jak można się przebranżowić?