Rosnące zainteresowanie biurami w Warszawie

Powstająca powierzchnia biurowa

Rok 2019 stanął pod znakiem rekordów – w ciągu 12 miesięcy wynajęto stolicy 880 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowych. W tym samym okresie na rynek trafiły 162 000 m2 świeżo oddanych biur. Wśród największych z 17 oddanych wówczas biurowców warto wymienić budynki Wola Retro z 24 500 m2 powierzchni, Moje Miejsce B1 z 18 700 m2 biur oraz Generation Park oferujące 17 300 metrów kwadratowych.

Dynamika rozwoju nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie. Obecnie w budowie znajduje się łącznie 790 000 metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonej na biura. Większość z tych inwestycji zostanie ukończona do roku 2022, a na szczególną uwagę zasługuje fakt mówiący, że już w tej chwili 40% tego wolumenu jest zabezpieczone umowami przednajmu. Ta sytuacja nie dziwi – rynek rozwija się w błyskawicznym tempie, a odsetek pustostanów w Warszawie to zaledwie 7,8%. Imponuje nie tylko wielkość powstających inwestycji, ale także ich rozmach. Verso Place realizowane przez  HB Reavis będzie najwyższym budynkiem biurowym w Europie, a The Warsaw Hub to imponujący kompleks trzech wież, z czego dwie przeznaczone są pod działalność biurową, a jedna pełnić będzie funkcje hotelowe.

Biuro do wynajęcia – Warszawa

Warszawski rynek pracy przyciąga swoją atrakcyjnością, tutaj tez mają siedziby centrale i przedstawicielstwa największych firm zarówno krajowej, jak i światowej gospodarki. Najwięcej transakcji zawieranych jest w obszarze ścisłego centrum, dużą popularnością cieszy się także Mokotów oraz Centralny Obszar Biznesu. Wśród firm polujących na biuro do wynajęcia znajdziemy najwięcej przedstawicieli branży IT oraz telekomunikacji, choć tylko nieznacznie ustępuje im sektor usług profesjonalnych. Warto zwrócić uwagę na kilka spektakularnych transakcji, które miały miejsce w ostatnim czasie. Palma pierwszeństwa pod względem wynajętej powierzchni należy do mBanku, który wynajął 45 600 mkw. w Mennica Legacy Tower. Niewiele mniej, bo 44 800 mkw. zajął Orange w Miasteczku Orange, a T-Mobile rozgościł się  na powierzchni 27 400 metrów kwadratowych przy ulicy Marynarskiej.

Rola biura w stolicy Polski

Z czego wynika tak ogromna popularność warszawskiego rynku nieruchomości biurowych. Charakterystyczne cechy miasta stołecznego przyciągają tu zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników. Bliskość ośrodków decyzyjnych i doskonałe skomunikowanie zarówno z resztą kraju, jak i całym światem sprawia, że Warszawa jest chętnie wybierana także przez inwestorów zagranicznych. Niebagatelny wpływ ma też atrakcyjna ofert biur do wynajęcia. Już krótkie odwiedziny na portalu Directoffice.pl wystarczą, by przekonać się, jak funkcjonalne i reprezentacyjne mogą być warszawskie biura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com