Roladki z indyka ze szpinakiem na ostro to doskonały pomysł na przepyszną kolację dla miłośników ognistych smaków. Jest to łatwe do wykonania danie. Zadowoli ono kubki smakowe nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Z wymienionych w przepisie składników można przygotować pełnowartościowy posiłek dla czterech osób.
Składniki:
- 1 pierś z indyka (ok. 800 – 900 gramów),
- 6 ząbków czosnku,
- szklanka mleka pełnotłustego,
- 1 duża cebula,
- 1 łyżeczka ostrej papryki,
- 1 świeża ostra papryczka,
- pół łyżeczki pieprzu cayenne,
- 450 gramów szpinaku (może być mrożony),
- 250 mililitrów drobiowego bulionu,
- dwa serki pleśniowe (najlepiej kozie),
- ok. 100 mililitrów suszonych pomidorów w oleju,
- 1 liść laurowy,
- 1 ziele angielskie,
- ok. 4 – 5 łyżek masła klarowanego,
- 1 łyżeczka oregano,
- 1 łyżeczka estragonu,
- sól i pieprz do smaku,
- wykałaczki.
Wykonanie:
- Dzień wcześniej podziel pierś na równej grubości płaty i delikatnie rozbij je tłuczkiem – następnie dopraw je solą, pieprzem, i trzema rozdrobnionymi ząbkami czosnku; później weź miskę – na jej dno wlej odrobinę zimnego mleka i ułóż na nim pierwszy płat mięsa – później polej go mlekiem i nałóż na niego następną porcję mięsa – postępuj tak, aż wszystkie będą zanurzone w mleku; następnie przykryj je szczelnie pokrywką i schowaj na noc do lodówki.
- Następnego dnia przesmaż rozdrobniony szpinak z czosnkiem i pokrojoną w kostkę cebulą – dopraw go do smaku solą i pieprzem cayenne;
- Później wyjmij mięso z indyka z lodówki i zacznij je nadziewać – najpierw rozsmaruj na większej części przyszłej roladki szpinak, później dołóż tam kawałek pleśniowego sera oraz łyżeczkę pomidorów z oleju;
- Uformuj zgrabne roladki (możesz je pospinać wykałaczkami) i obtocz je w estragonie, oregano i ostrej papryce;
- Obsmaż je na klarowanym maśle;
- W osobnym rondlu nastaw bulion drobiowy żeby się podgrzał – dodaj do niego drobno posiekany czosnek, liść laurowy, ziele angielskie oraz świeżą ostrą papryczkę – gdy się podgrzeje włóż tam roladki – przykryj rondel i duś je na wolnym ogniu ok. 15 minut. Po tym czasie danie będzie gotowe.
Roladki z indyka ze szpinakiem – wersja łagodna
Roladki ze szpinakiem to danie zdrowe i niezwykle smaczne. Oprócz tego jest łatwe do przygotowania. Z wymienionych w przepisie składników powstaną cztery porcje tej potrawy. Nadaje się ona i na obiad, i na kolację.
Składniki:
- 1 pierś z indyka (ok. 800 – 900 gramów),
- 1 szklanka pełnotłustego mleka,
- 4 ząbki czosnku,
- masło klarowane (do obsmażenia roladek);
- olej rzepakowy (do przesmażenia szpinaku),
- 450 gramów szpinaku (najlepiej świeży),
- 150 dag pokrojonych w drobną kostkę pieczarek,
- ok. 150 gramów ulubionego ostrego żółtego sera,
- 1 cebula,
- 250 mililitrów słodkiej śmietanki,
- 100 mililitrów bulionu wołowego,
- 1 łyżka suszu grzybowego,
- sól i pieprz do smaku,
- 1 łyżka estragonu,
- wykałaczki.
Wykonanie:
- Pierś z indyka dzień wcześniej podziel na osobne medaliony i delikatnie je rozbij tłuczkiem. Później dopraw je solą pieprzem i posiekanym drobno czosnkiem (weź trzy ząbki) – następnie wszystkie porcje polej mlekiem – najlepiej ułóż je warstwowo, przykryj pokrywką i odstaw na noc do lodówki.
- Następnego dnia zacznij od przesmażenia na oleju szpinaku – dodaj do niego ząbek posiekanego czosnku, posiekaną drobno cebulę, pieczarki, sól i pieprz. Całość smaż ok. 5 minut na niewielkim ogniu.
- Kiedy szpinak ostygnie, możesz zacząć formować roladki – najpierw rozsmaruj na mięsie z indyka szpinak z pieczarkami, później dodaj tam pasek z żółtego sera – całość uformuj w zamknięta sakiewkę (możesz użyć do tego celu wykałaczki).
- Następnie obsmaż wszystkie roladki na maśle klarowanym – na złocisty kolor.
- W osobnym rondlu podgrzej bulion – włóż do niego roladki i zacznij je dusić na wolnym ogniu.
- Po pięciu minutach dolej tam słodką śmietankę. Oprócz tego dodaj tam estragon i susz z grzybów. Całość duś na wolnym ogniu ok. 15 – 20 minut – po tym czasie danie będzie gotowe.
Roladki to wykwintne danie, które sprawdzi się zarówno w przypadku rodzinnego obiadu, jak też i bardziej uroczystego przyjęcia, np. rocznicy ślubu. Można je podawać na wiele sposobów – najlepiej smakują z podsmażonymi kopytkami albo z ryżem jaśminowym. Najlepiej się komponują z surówką z marchewki (z jabłkiem lub z chrzanem).