Wiele osób bez względu na staż pracy, z utęsknieniem czeka na wolne dni. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje urlopów i komu przysługują.
Urlop wypoczynkowy
Urlop wypoczynkowy to najchętniej wyczekiwany urlop w roku, przysługujący – w zależności od stażu pracy – 20 lub 26 dni w roku. Podczas niego pracownik nie świadczy pracy, lecz zachowuje wszelkie prawa pracownicze – w tym otrzymuje wynagrodzenie za wolne dni. Oferty pracy są bardzo różne. Jednak jeśli masz umowę o pracę, przysługuje Ci urlop okolicznościowy oraz inne rodzaje wolnego, o których będzie poniżej.
Urlop bezpłatny
To urlop, kiedy pracownik nie świadczy pracy i nie otrzymuje w tym czasie wynagrodzenia. Zachowuje jednak wszystkie inne prawa, jak opłacanie składek społecznych i zdrowotnych, a pracodawca nie może mu w tym czasie wręczyć wypowiedzenia umowy. O tym i innych rodzajach urlopów, przeczytasz w portalu Pracuj.pl.
Urlop okolicznościowy
To szczególny rodzaj urlopu, wynikający z wystąpienia szczególnych okoliczności – jak śmierć rodziców, dzieci, rodzeństwa lub teściów, urodzenie dziecka czy ślub własny lub dzieci. W zależności od okoliczności nie jest wykonywania w tym dniu praca, a pracownikowi przysługuje 1 lub 2 dni urlopu okolicznościowego. Trzeba jednak zwykle przedstawić odpis aktu urodzenia dziecka, ślubu lub zgonu.
Urlop na żądanie
Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego, a w ciągu roku przysługują 4 dni. Jeśli pracownik chce z niego skorzystać, powinien zgłosić to pracodawcy tego samego dnia, przed rozpoczęciem pracy. Może to zrobić telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem innej osoby.
Urlop macierzyński
To szczególny urodzaj urlopu, przysługujący matce przed porodem, w jego trakcie i po urodzeniu dziecka. W zależności od liczby poczętych dzieci wynosi od 20 do 37 tygodni.
Urlop to szczególny czas na odpoczynek, wzięcie udziału w ważnym wydarzeniu czy regenerację i przystosowanie się do nowej roli, np. matki. Z pewnością warto go rozważnie planować i wykorzystać jak najlepiej.