Rodzaje pożyczek długoterminowych dla biznesu – która opcja najlepsza dla twojej firmy?

Byłoby to naprawdę korzystne, aby każda firma dorabiała się „za swoje”, tzn. nie musiała się wspomagać gotówką bankową, czy z innych – często niepewnych – źródeł. Czasem jednak nie ma innego wyjścia i jeśli chcemy wystartować „z kopyta” w nasz biznes, musimy go wspomóc jakimś kredytem. Pytanie brzmi: „Jakim?”.

Nie można tak od razu (przy pilnej potrzebie ratowania finansów firmy), wejść do pierwszego lepszego banku i poprosić o pomoc. Wszystko przecież zależy od tego, na co potrzebujemy, ile, i kiedy będziemy mogli to spłacić. Choć to ostatnie interesuje bank przede wszystkim. Nie mniej należy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy kredyt wzięty z banku, czy innej instytucji – może wpływać destrukcyjnie nie tylko na firmę, ale także na nas samych i naszą rodzinę.

Dlatego trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ten kredyt jest naprawdę potrzebny, czy też chcemy jedynie przytrzeć nosa konkurencji i zakupić luksusową limuzynę dla firmy, aby sama konkurencja została ze swoją prezentacją daleko w tyle. Jakikolwiek mamy powód wzięcia kredytu, warto najpierw zapoznać się z ofertami banków. A trzeba przyznać, że są one bardzo zróżnicowane.

Kredyt firmowy tam, gdzie i konto?

To może być naprawdę dobry pomysł. Posiadając konto firmowe w danym banku, powinniśmy dostać kredyt na promocyjnych warunkach. Będzie to jednak uzależnione od tego, czy nasz bank należy do tych „drogich”, czy też „tańszych”. Jeśli mamy konto w droższym banku, także ewentualna pożyczka będzie droższa w porównaniu od tej z banku „tańszego” – choć dla nas obcego. Być może kredyt wzięty z banku jest najlepszym sposobem na uzyskanie finansów dla naszej firmy.

Jednak nie zawsze jest on dostępny. Pomimo przejrzystości prezentowanych dokumentów, odpowiedniej zdolności kredytowej, czy rzetelności w regulowaniu innych zobowiązań (ZUS, US), bank i tak nie jest skłonny przyznać odpowiedniej (potrzebnej nam kwoty) nawet na własnych zasadach. I tak możemy chodzić od banku – do banku, tracić czas i niczego nie załatwić. A powinno być inaczej. Dostępność gotówki na inwestycje dla firm nie powinna być obłożona takim ryzykiem, jak to często się dzieje, a negocjacje powinny być dostępne dla każdego klienta.

Co zatem możemy zrobić?

W takim wypadku możemy skorzystać z pożyczek długoterminowych dla biznesu, ale udzielanych przez instytucje pozabankowe. Być może są to produkty obarczone dużym ryzykiem (dla obu stron), oraz przede wszystkim dużym oprocentowaniem, jednak jeśli nasza firma potrzebuje odpowiedniego zastrzyku finansowego, przeznaczonego na inwestycje (które się przecież powinny w krótkim czasie zwrócić), może warto zainteresować się takimi pożyczkami.

Można pożyczyć nawet sto tysięcy i to na 72 miesiące. To dużo. Niestety nie każdy może dostać tyle pieniędzy. Minimum formalności jakie są potrzebne do uzyskania takiej pożyczki, obarcza ją dużym ryzykiem. Dlatego firmy poza bankowe udzielają długoterminowych pożyczek do 10 tysięcy bez problemu. Na więcej trzeba spełnić dodatkowe warunki, które ustala dana firma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com